MUKE ZBOG DIVLJIH KOPAČA: Arheološka nalazišta na meti vandala, postavljene table na lokalitetu Jerinin grad
IAKO je pre pet godina Osnovni sud u Jagodini prvi u Srbiji izrekao zatvorsku kaznu za nelegalna arheološka iskopavanja, horde "divljih kopača", lovci na blago, opremljeni metal - detektorima, ne prestaju da pustoše arheološke lokalitete u ovom kraju.
Osim pljačke i nelegalne trgovine antikvitetima preko prestižnih aukcijskih kuća širom Evrope, šteta koju svojim rušilačkim aktivnostima nanose na zaštićenim i kulturnim dobrima nemerljiva je. Kako je višeslojno utvrđenje "Jerinin grad", na međi atara Staro Selo i Donji Mišević, jedno od najugroženijih arheoloških nalazišta pod zaštitom države, na prilazu lokalitetu i u zoni zaštite ispod utvrđenja postavljene su dve info-table.
- Table su postavljene po instrukcijama policije, na inicijativu gradonačelnika Jagodine Ratka Stevanovića, uz nesebičnu pomoć predstavnika Lovačkog udruženja "Crni vrh" i JP "Standard". Budući da sadrže odrednice upozorenja i zabrane nedozvoljenih iskopavanja, česti izgovor pljačkaša da nisu znali da je u pitanju lokalitet pod zaštitom, kojim se, pri hapšenju koriste - više ne stoji. Ovo je samo mali korak ka potpunijoj zaštiti lokaliteta i većem prisustvu na terenu svih činilaca zaštite - ocenjuje Smiljana Dodić, muzejski savetnik u Zavičajnom muzeju u Jagodini.
Ona dodaje da na ovom bogatom nalazištu iz perioda praistorije, antike-rane Vizantije i ranog srednjeg veka, nalaze sonde divljih kopača, raskopan lokalitet i uništene delove infrastrukture, ali da, nažalost, niko nije uhvaćen na delu. Dvadesetak arheologa, koliko ih je svega zaposleno u Zavodima za zaštitu spomenika kulture u Srbiji, koji su zaduženi za zaštitu celokupnog nepokretnog arheološkog nasleđa Republike Srbije, koji su nam preci ostavili u amanet, nije dovoljno da zaštite kulturno blago. Naša sagovornica smatra da je to moguće samo uz spregu medija, lokalnih samouprava, policije i meštana.
PRAVO BOGATSTVO
UTVRĐENjE "Jerinin grad", kaže naša sagovornica, arheološki je istraživano od 1985. do 1988. godine. Otkriveni su ostaci impozantnih bedema utvrđenja, zanatskih i stambenih objekata, jednobrodne crkve iz ranohrišćanskog perioda, mnogo keramičkog i staklenog posuđa, predmeta od kostiju, roga i kamena, a nađeni su i novac i nakit. Lokalitet je Odlukom SO Svetozarevo 1985. godine proglašen nepokretnim kulturnim dobrom i stavljen je pod zaštitu države. Parcele unutar samog utvrđenja su otkupljene od građana, a vlasništvo preneto na Zavičajni muzej Jagodina, regionalnu ustanovu zaštite.
KRIVIČNO DELO
IZMENAMA i dopunama Krivičnog zakona iz 2011. godine za nelegalna arheološka iskopavanja i korišćenje metal - detektora predviđena je i kazna zatvora u trajanju do pet godina. Jagodinska policija u poslednjoj deceniji sprovela više hapšenja.
TRAMP ZAPALIO SVET IZJAVOM: Ne mogu da isključim mogućnost upotrebe vojne sile!
NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
07. 01. 2025. u 18:50
"OSVETA MAĐARSKOJ ZBOG PODRŠKE DONALDU TRAMPU" Sijarto oštro o sankcijama SAD-a Orbanovom šefu kabineta
MINISTAR spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto danas je kritikovao odluku Vašingtona da uvede sankcije šefu kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Antalu Roganu, zbog sumnje da je umešan u korupciju u Mađarskoj.
07. 01. 2025. u 18:12
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (0)