PROFIT OD SADNOG MATERIJALA: Festival cveća u Trsteniku – zarađuju od cveća i lekovitog bilja
IAKO je Trstenik poznat po proizvodnji povrća i loznog materijala, sve je više onih koji se odlučuju za saksijsku i baštensku hortikulturu.
Istovremeno, polovinom maja održani prvi Festival cveća u ovoj zapadnomoravskoj opštini je u prvi plan izdvojio i procenu da će za postizanje godišnje proizvodnje loznih kalemova - od oko 15 miliona komada, odnosno šest miliona sadnica - biti potrebno bar pet godina.
- Posle gubitka posla, odlučila sam se za uzgoj lekovitog i začinskog bilja, hobi se pokazao kao pun pogodak, pa sam nastavila da radim i ulažem - kaže Radica Kostić, koja proizvodi bosiljak, celer, peršun, vlašac, potočarku i miloduh.
Porodica Nešić je u Medveđi još pre pet godina zapatila lavandu, a onda su proširili asortiman i sada se diče ruzmarinom, žalfijom, majčinom dušicom, timijanom. Ivan Nešić kaže da sve to gaje na porodičnom imanju, na otvorenom, ali i u plasteniku, dok ne prođe orezivanje. Veli i da to nisu zahtevne biljke, pa je motika najbolji pesticid...
Predsednica Opštine u Trsteniku Milena Turk ističe da je cilj manifestacije koja je organizovana u saradnji sa Regionalnom privrednom komorom u Kruševcu da se povežu prozvođači cveća, ukrasnog bilja i sadnog materijala, te da se obezbede bolji uslovi za rad i plasman.
- Sve je više poljoprivrednih gazdinstava sa ovom delatnošću, pa smo odlučili da organizujemo ovakvu manifestaciju koja je, na opšte zadovoljstvo, okupila 20 izlagača - naglašava opštinski većnik Vladimir Dačić.
Istovremeno, iz Regionalne privredne komore u Kruševcu saopštavaju da je kompletan Rasinski okrug prepoznat po sadnji ruža, sadnog materijala i cveća, a da je posebno živa aktivnost registrovana u delu oko Morave. Rame uz rame sa privatnim prozvođačima, već pet godina su i štićenici Vaspitno-popravnog doma u gradu pod Bagdalom, koji su takođe izlagali na Festivalu. Oni u plasteniku od 10 ari imaju između 35.000 do 40.000 strukova saksijskog cveća, a među neobičnim vrstama gaje nikotijanu i šeboj, te retke sukulente, poput "jadranske lepotice".
Među prvima se oporavili posle pandemije
CVEĆARSTVO je bilo jedna od prvih grana koje su se oporavila posle pandemije. Tako je već u 2020, po podacima Grupacije proizvođača cveća i ukrasnog bilja, vrednost izvoza iznosila oko 4,2 miliona evra, a samo ruža - dva i po. Najznačajniji regioni za proizvodnju su - osim severa Vojvodine, te okolina Šapca i Ljiga - upravo Trstenik i Kruševac.
Preporučujemo
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)