ŠUMOKRADICAMA SE STAJE NA PUT: Još pet godina za lečenje šuma na jugu Srbije
JP "Srbijašume" realizuje drugi sanacioni plan opustošenih šuma u blizini administrativne linije sa Kosovom i Metohijom, a saradnja šumara sa vojskom i policijom za rezultat ima smanjeni obim krađe šuma.

D. Ristić
Od napuštanja naše vojske i policije sa teritorije Kosmeta, šumokradice sa teritorije južne srpske pokrajine bespravno seku i odvoze ogromne količine najkvalitetnije šume.
Pored šumskih gazdinstava iz Leskovca, Kuršumlije, Raške i Kruševca, problem sa bespravnom sečom imaju i šumari iz Vranja, pa svi oni imaju zadatak da saniraju posledice krađe šuma.
Prvi sanacioni plan je bio oročen na period 2019-2021. koji nije bio dovoljan da se sve šume u ovom pojasu "izleče".
Zbog toga je 2022. godine donet novi plan koji važi do 2028. godine, što će, ocenjuje Novković, biti dovoljno vremena da se saniraju sve površine pod šumama u ovom ogromnom prostranstvu.
Tome na ruku ide činjenica da je, iz godine u godinu, evidentan pad obima bespravne seče u predelu oko kopnene zone bezbednosti, kaže direktor Šumskog gazdinstva Vranje, Nikola Novković.

D. Ristić
Bespravna seča na teritoriji opštine Vranje je praktično zaustavljena, ali su se šumokradice koncentrisale na oblasti kod Preševa i Bujanovca.
Novković ističe odličnu saradnju sa Policijskom upravom Vranje i Policijskom stanicom u Preševu, čiji službenici svakodnevno sa rejonskim čuvarim šuma kontrolišu teren.
- Ta saradnja je, pre izvesnog vremena, rezultirala zaplenom traktora i više motornih testera. Takođe, u poslednje vreme mi sa svojom građevinskom mehanizacijom, pravimo rovove u šumskim putevima, praktično, fizičke barijere koji sprečavaju šumokradice da odvoze drvo i to daje rezultate - navodi Novković.
Sanacija, dodaje on, predviđa pošumljavanje bezmalo 1.300 hektara u Pčinjskom okrugu, a olakšavajuća okolnost je što veći deo ove površine može da bude obnovljen na prirodan način - vegetacijom niskih izdanaka, ili takozvanom oplodnom sečom.
Preporučujemo

IZMENE PLANA ZA BUDUĆU OAZU: Kompleksan plan resanacije Aleksandrovačkog jezera
25. 09. 2023. u 16:44

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)