JUBILEJ HRAMA OBRAZOVANJA: OŠ "Petar Nikolić" u selu Samaila obeležila 130 godina postojanja

G. ĆIROVIĆ

20. 10. 2023. u 11:09

Prigodnom svečanošću kojoj su prisustvovali akademik Matija Bećković, predstavnici lokalne vlasti, Školske uprave, bivši i sadašnji đaci, profesori, nenastavno osoblje i brojni gosti, Osnovna škola „Petar Nikolić“ u selu Samala kod Kraljeva obeležila je lep jubilej - 130 godina svog postojanja i rada.

ЈУБИЛЕЈ ХРАМА ОБРАЗОВАЊА: ОШ Петар Николић у селу Самаила обележила 130 година постојања

GU u Kraljevu

Ova ugledna obrazovna ustanova, jedna od najstarijih u kraljevačkom kraju, koju su osim ovdašnje pohađala i deca i iz okolnih sela, prve đake primila je 1893. godine. Prvi učitelj bio je Radoslav Karimanović koji je učio tridesetak učenika od prvog do četvrtog razreda. Danas škola broji 225 učenika u 19 odeljenja i ima 51 zaposlenog, sa izdvojenim odeljenjima u Mrsaću i Bukovici.

GU u Kraljevu

 

- Kada vidite da ima dece kao cveća, da već ima toliko đaka koliko i škola ima godina, u vreme kada to i nije baš čest slučaj, to je najbolji podatak – rekao je ovom prilikom akademik Matija Bećković.

GU u Kraljevu

 

On je istakao da ljudi ipak imaju poverenja u knjigu iako živimo u vreme drugih, naprednijih medija.

- U našem narodu najveći je atribut kad se za nekoga reklo da je bio najbolji đak, a najgore je opet bilo kada se kaže da je neko najgori đak. To je bila najteža osuda u celom našem moralu, nešto najteže što se o nekome moglo reći – dodao je Bećković. - Nisu svi mogli da se školuju, a ako onaj koji se školuje, i cela porodica se opredelila da ga školuje, to proneveri i bude najgori đak, onda je on sebe najgore preporučio svima. Kada kažu za nekog da je odličan đak, to se pamtilo kao najvažnija karakteristika.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S