DA TVRĐAVA OPET BUDE DOSTUPNA: Kraljevčani konačno dobili „zeleno svetlo“ za izgradnju kompleksa podno Magliča
Posle punih godinu dana i brojnih sastanaka, pregovora i dogovora, kraljevačka lokalna samouprava konačno je dobila odgovarajuće uslove Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture za izgradnju kompleksa podno srednjovekovne tvrđave Maglič u Ibarskoj klisuri.
To praktično znači da će četiri godine otkako je nabujali Ibar potpuno srušio jedini i uveliko dotrajali most koji vodi ka Magliču, započeti bar izrada projekta kako bi ova tvrđava u dogledno vreme postala ponovo dostupna i pristupačna posetiocima.
- Naš cilj nije da Maglič gledamo izdaleka, samo kada prolazimo Ibarskom magistralom, već da nesmetano možemo da odemo do tvrđave i upoznamo srpsku istoriju. A, da bismo to uradili, moramo da napravimo i pasarelu preko magistrale, i most preko Ibra, parking i plato. Nije bilo lako izboriti se sa uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture, moraćemo malo da redukujemo prvobitnu ideju, ali je najvažnije da konačno započne realizacija – kaže dr Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva.
Ovaj kapitalni projekat od nacionačnog značaja procenjen je na ukupno 475 miliona dinara, od kojih će država izdvojiti 451, a kraljevačka lokalna samouprava dodatnih 24 miliona dinara. Osim pomenute prve faze, za kasnije je planirana i izgradnja dodatnih turističkih sadržaja u podnožju tvrđave - od replike srednjovekovnog sela, preko suvernirnice, do info-centra.
- Zamisao je da u okviru kompeksa Magliča posetioci mogu da uživaju i u predivnom pogledu sa impozantne tvrđave, ali i da vide kako se živelo u Srbiji u srednjem veku – dodaje dr Terzić.
Iako je uvek bio atraktivan turistima kao kulturno-istorijski spomenik, tokom minule četiri godine zbog nepostojanja mosta broj posetilaca Magliča se drastično smanjio. Do tvrđave tako danas stižu samo oni najuporniji i najodvažniji koje ovdašnji entuzijasti skelom prebacuju sa obale na obalu.
VAŽNO UTVRĐENjE
SREDNjOVEKOVNI Maglič, na okuci Ibra i nadmorskoj visini od 150 metara, sagrađen je sredinom 13. veka. Izgradnju je započeo kralj Uroš Prvi Nemanjić kako bi od pljačkaških najezdi zaštitio obližnju Žiču, Studenicu i Sopoćane, a dogradio ga je i obnovio arhiepiskop Danilo Drugi, desna ruka kralja Milutina, u 14. veku. Do Kosovske bitke bio je naseljen srpskom vojskom, a potom se u tvrđavu smešta turska posada. Nepristupačan zbog visokih litica i nikada vojno osvojen, sve do Drugog srpskog ustanka Maglič je bio važno utvrđenje, ali je ubrzo izgubio svoj strateški značaj.
UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
27. 12. 2024. u 09:04
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometara u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
BILjANA O RAZVODU: Bolje bolan kraj, nego bol bez kraja
BILjANA je nedavno prokomentarisala epidemiju razvoda na domaćoj estradi.
27. 12. 2024. u 22:26
Komentari (0)