KROZ NOĆ BLIŽE DO MUZEJA: Manifestacija koja je u Šapcu opravdala svoju svrhu i zainteresovala publiku
NARODNI mizej u Šapcu, kao jedina ustanova kulture tog tipa u gradu na Savi, već deceniju i po zahvaljujući manifestaciji "Noć muzeja", uspeva da se približi publici.

V. Mitrić
Ova svetkovina, kao primer dobre prakse, jedinstveni je fenomen koji podrazumeva, između ostalog, potpunu otvorenost i neposrednu komunikaciju između publike i raznovrsnih kulturnih sadržaja.
U Srbiji je od 2005. započeta praksa priređivanja muzejske noći u maju mesecu, a Šabac kao grad kulture pridružio se četiri godine kasnije i samim tim postao deo evropske "Noći muzeja". Prve godine organizaciju u Šapcu preuzima ULSŠ, zatim nekoliko godina Kancelarija za mlade, a potom Narodni muzej Šabac.
Tatjana Marković, muzejski savetnik i dugogodišnja koordinatorka "Noći muzeja" u ovom gradu kaže da je, odmah bilo jasno da grad ima dovoljno kapaciteta i stručnosti da proširi broj kulturnih poslenika i lokacija, te je iz godine u godinu rastao broj zainteresovanih za učešće u ovoj manifestaciji.
- Osim Muzeja, Biblioteke, Kulturnog centra, Arhiva, ULSŠ-a, Pozorišta, pridružuju se i Škola primenjenih umetnosti, Muzička škola, Šabačka gimnazija, neke osnovne škole, pojedinci, umetnička udruženja, Apoteka "Šabac", RK Metaloplastika, Turistička organizacija - ističe Markovićeva. - Bilo je godina kada su sugrađani mogli da uživaju na dvadesetak lokacija u gradu koje su, osim izložbi, podrazumevale i performanse ili igre na otvorenom, muzičke koncerte, zabavu. Zainteresovanost publike nikada nije izostajala, a raznovrsnost sadražaja nadahnutih prošlim ili savremenim, postala je sinonim "Noći muzeja".
Doprinos
- KULTURA nadohvat ruke, mogao bi da bude slogan šabačke "Noći muzeja" - poručuje sagovornica. - To je naš zajednički doprinos očuvanju onih vrednosti koje neće biti upitne ni u budućnosti, jer ih je sadašnjost već potvrdila.
Prvobitna ideja o potpunoj otvorenosti muzeja prema publici, kako kaže Markovićeva, "koja je i bila pokretač u nekim zemljama Evrope, na šabačkoj sceni je u potpunosti opravdana".
- Dolazak pojedinaca koji nisu stalni posetioci pokazao se kao dobar početak i uvod za neke njihove buduće obilaske - kaže Markovićeva. - Mogućnost da se neposredno susretnu sa kulturnim nasleđem grada na različitim i neočekivanim mestima, mnogima je pružila dodatnu edukaciju. Kroz sve ove godine publika je mogla da vidi kako smo sve jeli, kako smo se voleli, odevali, kakvu smo modu pratili, koje su nam knjige zabranjivali, kakve smo razglednice i pisma pisali, gde su nam roditelji radili, ko su bili najbolji među nama u ratu, nauci, sportu, književnosti, umetnosti, kakva nam je bila prošlost od pronalaska vatre do Pupina, kakva nam je sadašnjost u slikarstvu, vajarstvu, fotografiji, muzici, filmu, a o budućnosti smo naslućivali kroz umetnost mladih.

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (0)