KAZNE DRAŽE OD INVALIDA: Održana panel diskusija o izazovima teže zapošljivih kategorija u Subotici

Jelena Lemajić

04. 12. 2024. u 17:55

OSOBE sa invaliditetom suočavaju se s ozbiljnim izazovima pri zapošljavanju, jer većina poslodavaca i dalje radije plaća penale nego što ispunjava zakonsku obavezu zapošljavanja, istaknuto je tokom panel diskusije u Subotici povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.

КАЗНЕ ДРАЖЕ ОД ИНВАЛИДА: Одржана панел дискусија о изазовима теже запошљивих категорија у Суботици

foto:J.L.

Panel je iniciran od strane subotičkih udruženja "Zvuci srca", "Zajedno" i Društva za cerebralnu i dečju paralizu. Cilj je bio da se skrene pažnja na probleme osoba s invaliditetom koje, nakon završetka obrazovanja, teško nalaze svoje mesto na tržištu rada. Iz Udruženja "Zvuci srca" ističu da se svake nedelje najmanje dve porodice obrate s pitanjem kako da aktiviraju osobe sa invaliditetom kroz društvene ili radne aktivnosti.

- Apelujemo na poslodavce i lokalnu samoupravu da pronađu načine za zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Iako poslodavci često biraju da plaćaju kaznene poene umesto da zaposle, osobe sa invaliditetom mogu biti produktivne, čak i sa skraćenim radnim vremenom. To ne samo da doprinosi njihovom kvalitetu života, već ih i integriše u društvo - rekla je Suzana Skenderović iz Udruženja "Zvuci srca". - Od deset poslodavaca, čak osam njih bira kazne umesto zaposlenja.

Podrška

LOKALNA samouprava ističe da ulaže napore ka stvaranju inkluzivnog društva. Ove godine iz gradskog budžeta izdvojeno je 232 miliona dinara za podršku osobama sa invaliditetom, uključujući i subvencije za poslodavce. Poslodavcima koji zaposle osobe sa invaliditetom obezbeđuje se subvencija od 276.000 dinara, izjavila je Đenđi Seleši, članica Gradskog veća za socijalnu zaštitu i zdravstvo.

Put od obrazovanja do zaposlenja za osobe sa invaliditetom dodatno je otežan komplikovanim procedurama. Potrebno je ostvariti prava na socijalne usluge, personalnu asistenciju, tuđu negu i pomoć, što mnoge obeshrabruje.

- Veliki broj osoba s invaliditetom okleva da se uključi u programe javnih radova ili druge oblike zapošljavanja, jer strahuju da će izgubiti prava na socijalnu zaštitu. To je najčešća dilema - da li se odreći socijalnih beneficija zarad zaposlenja - ističe Ljiljana Beganović iz Društva za cerebralnu i dečju paralizu, dodajući da tek trećina njihovih članova ima neki oblik radnog angažmana.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

POKAZAO JE NEPOŠTOVANJE: Legenda Juventusa kritikovala Vlahovića (VIDEO)