ROD I BEZ MOTIKE: Poljoprivredna škola u Baču ugostila promotera regenerativne proizvodnje useva

Зоран Рајић

15. 12. 2024. u 14:00

UČENICI Poljoprivredne škole, koja je ove godine upisala 20. generaciju, nedavno su bili u prilici da saznaju kako da obrađuju zemljište, a da ga zapravo ne obrađuju, te kako da od predsetvenih "operacija" ne urade baš ništa!

РОД И БЕЗ МОТИКЕ: Пољопривредна школа у Бачу угостила промотера регенеративне производње усева

foto EPV

Radionicu na tu nesvakidašnju temu organizovao je Ekološki pokret Vrbasa, a đacima iz Bača lična iskustva preneo je diplomirani inženjer poljoprivrede Ivan Sudarević iz Subotice, koji sa ocem obrađuje 200 hektara bačke crnice sa samo dva traktora i uz to održava farmu sa oko 150 grla krupne stoke.

Uštede

ZBOG mnogo manje posla na njivi, a posebno korišćenja mehanizacije, štedimo na troškovima za gorivo, đubrivo, hemikalije i radnu snagu, ali i svoje vreme. Pritom, ostvarujemo iste ili veće prinose od ratara koji se bave konvencionalnom proizvodnjom - zaključio je mladi inženjer i poljoprivrednik Ivan Sudarević.

- Bavim se takozvanom regenerativnom poljoprivredom, koja isključuje mehaničku i hemijsku obradu njiva, odnosno ulazak gvožđa (plugova) i pesticida, herbicida i veštačkog đubriva u zemljište. Oranjem i hemijskim tretmanom zemljište se "uznemirava", što dovodi do smanjivanja humusa koji njive čini plodnim. To se sprečava direktnom setvom glavnog useva, a odmah posle žetve seje se smeša od nekoliko biljaka koje čine pokrovni usev ili međusev, čiji su učinci poboljšanje rastresitosti zemljišta, vezivanje azota iz atmosfere i povlačenje fosfora iz dubljih slojeva. Oni svojim truljenjem stimulišu razvoj bakterija i stvaranje humusa - objasnio je Sudarević.

Regenerativnom poljoprivredom - umesto klasične, koja to podstiče - ublažavaju se klimatske promene, odnosno emisije štetnih gasova, jer se velik deo ugljen-dioksida fotosintezom biljnog pokrivača "skladišti" u zemlju. To je i glavni razlog što Ekološki pokret Vrbasa promoviše ovaj vid ratarske proizvodnje.

- Efekti su oporavljeno zemljište, zdrave biljke i životinje, ali i zdravi ljudi, uz očuvanje agroekosistema i povećanje biološke raznovrsnosti - istakao je predsednik EPV, Ratko Đurđevac.

Istovremeno, direktor Poljoprivredne škole u Baču, Dragan Novaković, najavio je da će deo zemljišta ove ustanove biti izdvojen za oglednu parcelu na kojoj će se praktikovati regenerativno ratarenje, čije su izložene prednosti izuzetno zainteresovale učenike.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

USKORO PADA KLJUČNI GRAD, RUSI NADIRU SA SEVERA, ISTOKA I JUGA: Detaljna analiza ukrajinskih stručnjaka o stanju na frontu