U "VRTU ZDRAVLJA" OKO 2.000 BILJAKA: Mile Stojilović (71) kod Petrovca na Mlavi uzgaja bogatu botaničku baštu

Zorica Gligorijević

17. 01. 2025. u 06:30

U BOTANIČKOJ bašti "Vrt zdravlja" u selu Tabanovac kod Petrovca na Mlavi penzionisani nastavnik biologije Mile Stojilović (71) uzgaja oko dve hiljade vrsta biljaka, voća i povrća iz celog sveta.

У ВРТУ ЗДРАВЉА ОКО 2.000 БИЉАКА: Миле Стојиловић (71) код Петровца на Млави узгаја богату ботаничку башту

FOTO: Privatna arhiva

U botaničkoj bašti na 60 ari, koja je od Petrovca na Mlavi udaljen 14 kilometara, a od Svilajnca 20 kilometara, nema čega nema. Tu su parcele sa zeljastim biljkama perenama, žbunjem i drvećem, eko voćnjak, vinograd, biobašta, parcela s ukrasnim travama, začinsko bilje, mnoštvo raznih tikava, neobične sorte voćaka iz raznih krajeva sveta, kao što su kineska urma, samorađajuća breskva, kruškolika jabuka, korejska prugasta kruška i dva plastenika.

U eko voćnjaku Stojilović gaji razne sorte voćaka, a u bio bašti razno povrće. Parcele povezuje uredno negovan travnjak, a ulepšavaju ih etno detalji, poput bunara, drvenog mosta i drugih ukrasnih eksponata.

- U okviru banke biljnih gena, koju sam osnovao 2014. godine, imam oko 400 autohtonih sorti voća, vinove loze i povrća. Posedujem kolekciju 60 autohtonih sorti vinove loze i čokot iz Francuske dug 15 metara, koji svake godine rađa od 250 do 300 grozdova. Uzgajam oko 300 sorti vinove loze iz raznih krajeva sveta. Jedna je stara oko 15 vekova, a poklonio mi je prijatelj koji ju je pronašao u okolini manastira Rača, u kojoj su pronađeni ostaci rimskog utvrđenja. Druga potiče iz 13. veka, iz vremena Jelene Anžujske, a pronađena je kod manastira Gradac. Imam i hilandarsku vinovu lozu iz 13. veka. Da potiču iz tog vremena utvrđeno je dnk analizom u Španiji - kaže Stojilović.

Naš sagovornik, koji je veliki zaljubljenik u biljke, počeo je da ih sakuplja pre četiri decenije, a botaničku baštu je formirao pre 25 godina.

Poklanja pelcere svakome ko želi

PORED toga što retke i neobične biljke nabavlja iz celog sveta, Stojilović sakuplja autohtone sorte voća, a pelcere poklanja svakome ko želi da ih ima.

Zavod za zaštitu prirode Srbije mu je 2018. godine dodelio zahvalnicu za doprinos u očuvanju raznovrsnosti međunarodno značajnih biljaka. Napisao je šest stručnih knjiga iz oblasti botanike i tri monografije.

- Mislim da neću da budem prepotentan ako kažem da imam biljke vrednije od beogradske Botaničke bašte. Jedino nemam tropske biljke. Od retkih, endemičnih i ugroženih pomenuo bih ginko, Pančićevu omoriku, patuljastu mangoliju, kukurjak, kinesku puzavicU, zeljastu puzavicu žigulan ... - ponosno će Stojilović, čija je botanička bašta po raznovrsnosti sorti biljaka možda i najveća na Balkanu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SNAJPERISTA JE VIDEO DA UBIJA DETE, MALOG RAŠU: Potresna ispovest majke - bolna istina Srebrenice o srpskom stradanju (VIDEO)