I GUSLE U AMANET: Folklorno blago, prikupljano pola veka, darovano Kulturnom centru u Vrbasu
KULTURNI centar u Vrbasu postao je čuvar bogate arhivske građe prikupljene terenskim istraživanjima guslarske prakse i tradicionalne muzike u Crnoj Gori i među crnogorskim kolonistima u Vojvodini.

foto G. Dobrilović
Vredne audio i video-zapise o folklornom nasleđu Vrbašanima je poklonio etnomuzikolog prof. dr Dimitrije Golemović, koji je 50 godina sakupljao građu o izvornom srpskom melosu u više od 500 sela širom Srbije, Crne Gore, BiH i Severne Makedonije.
- Svaka pesma, svaki zvuk, svaki zabeleženi trenutak iz ove arhive nosi deo našeg identiteta i naći će put do svih onih koji u tradiciji ne vide samo prošlost, nego i budućnost - istakao je prof. dr Golemović, potpisujući minule sedmice ugovor o donaciji sa direktorom KC u Vrbasu, Bojanom Perizom.
"Pozajmica"
FOLKLORNU baštinu koju je prikupio tokom pet decenija, prof. dr Golemović odlučio je da rasporedi u osam gradova - Aleksincu, Užicu, Boljevcu, Gornjem Milanovcu, Bačkoj Topoli, Vrbasu, Novom Bečeju i Valjevu.
- Kao pobornik decentralizacije kulture, smeštam građu u različite krajeve Srbije, gde je, zapravo, vraćam onima od kojih sam je dobio kao "pozajmicu" - naglasio je čuveni etnomuzikolog.
Kaže i da je bilo najprirodnije da se arhivsko blago o guslama podari Vrbasu, koji je epicentar muzike na ovom drevnom instrumentu. Predsednik ovdašnjeg KUD "Vuk Mandušić", Miljan Vujović, podsetio je da je Savez svesrpskih guslara Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, još 2004, upravo Vrbas proglasio prestonicom ovog instrumenta. Na predlog pomenutog kulturno-umetničkog društva, Saveza guslara Srbije i ovdašnje lokalne samouprave, pevanje uz gusle je 2013. zaštićeno kod Nacionalnog komiteta za nematerijalno kulturno nasleđe, pri Etnografskom muzeju u Beogradu, a krajem 2018. upisano je na Uneskovu reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
U Vrbasu je, podsetimo, pre šest godina podignut spomenik srpskim guslama - jedinstven u svetu, visok više od četiri metra, delo vajara Ljubisava M. Srdanovića. Pesnik Matija Bećković ocenio je da se na postamentu nalazi "kobajagi neznani guslar, ali je to zapravo zbirni lik Filipa Višnjića, Tešana Podrugovića i Starca Milije".
- Tradicija se uvek bolje čuva u dijaspori ili u okruženju nekih drugih kultura, nego u centru, pa tako i u Vrbasu. Građu o guslama sam ostavio u amanet, uz onaj Zmajev stih: "Gde ja stadoh, ti produži" - poručio je prof. dr Dimitrije Golemović.

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

NEMA KAMERA, RADARA, NI POLICIJE: U Srbiji uveden NOV NAČIN merenja brzine - kazne stižu na kućnu adresu
SISTEM koji funcioniše potpuno automatski.
03. 07. 2025. u 19:09
Komentari (0)