KRUG ZAGONETKI JOŠ NE ZATVARA: Slavko Bovan iz Kikinde je najmlađi dobitnik nagrade za životno delo Enigmatskog saveza Srbije
VIŠE je neospornih činjenica koje potvrđuju da je Slavko Bovan iz Kikinde (64) jedan od najboljih enigmata u Srbiji. Poslednja u nizu je nagrada za životno delo koju mu je prošle godine dodelio Enigmatski savez Srbije (ESS). Najmlađi je u ovoj ligi inteligentnih kojem je ukazana ovakva čast.

Foto: R. Šegrt
Zato u šali kaže da bi mogao da dobije i duplu, ako poživi kao kolege koje su ranije zaslužile ovo priznanje, jer su svi imali više od sedam i po decenija života. Ni ovo nije nemoguće ako mu Svevišnji i hercegovački kameni geni podare dug vek.
- Dvadeset treći sam dobitnik te nagrade i daleko najmlađi. Ovakva priznanja u svim oblastima obično se daju onima na kraju karijere, ali meni se, eto, dogodi ranije. Iako mi je priznanje veoma drago i značajno, imam nameru da još dugo sastavljam i rešavam zagonetke - kaže majstor za ukrštenice, anagrame i rebuse.
Pobedničke pehare, nagrade i priznanja osvaja duže od 40 godina, otkako se bavi enigmatikom. Ni broj im ne zna. Proglašen je za najboljeg i u Bosni i u Srbiji. Iako je do sada objavio sigurno oko 70.000 zagonetki, skromnost ga zaustavlja na nižoj cifri, pa kaže 50.000. Diplomirani je pravnik po obrazovanju, zaposlen u gradskoj administraciji u Kikindi, ali je u ovom gradu poznatiji kao autor ukrštenica, pobednik televizijskih kvizova i novinar. Na sever Banata došao je pre nešto više od 30 godina i enigmatiku podigao na nivo popularnosti.

Foto: R. Šegrt
Zaslužan je za ponovno povezivanje enigmata iz regiona. Pre 13 godina u ovom gradu je okupio oko 100 izvanrednih enigmatičara iz bivše Jugoslavije. Bio je to njihov prvi susret nakon raspada te velike zemlje. Te, 2012. godine, on i njegove kolege iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Rumunije i Srbije rešavali su "mamutsku skandinavku" dugu 160 metara. Dve godine ranije Kikinda je bila mesto rođenja "mamutske ukrštenice", duge 60 metara, sa čak 18.000 polja.
- "Mamutsku skandinavku", najdužu ukrštenicu na svetu, sastavila su 122 autora iz 12 zemalja, na 18 jezika. Imala je više segmenata, povezanih preko pojma "kikindski mamut" - prenosi Bovan jedinstveni događaj u Kikindi i enigmatici.
Rođen u Mostaru, gde je diplomirao pravo, prvi posao dobio je u Sarajevu, ali ne zbog te diplome, već je platu zaradio na ukrštenicama.
- Enigmatika mi se davno uvukla pod kožu, a postala profesija sa 26 godina, kada sam počeo da radim u sarajevskom enigmatskom listu "Orbis". Radni vek pravnika planiram da završim naredne godine, a enigmatski krug se još ne zatvara - kaže Bovan.
Autor je radijskih i televizijskih kvizova, ali i prvog i jedinog enigmatskog časopisa koji je izlazio u ovom gradu - "Razbibrige".
- Prva dva, tri broja bila su izdanje latiničnih "Kikindskih" novina, a onda su izlazile samostalno. Štampali smo 12 brojeva - seća se Slavko Bovan.
Najenigmatskiji grad
- KIKINDA je najenigmatskiji grad u našoj zamlji. Na Balkanu je jači samo Široki Brijeg u Hercegovini, koji ima četiri velika imena, a mi tri. Pre mene, nagrade za životno delo od ESS dobili su Ilija Stančul (87), prvi velemajstor enigmatike u nekadašnjoj SFRJ i Zlatan Pupezin (83), autor prve "osmosmerke" objavljene u Srbiji, u časopisu "Eureka". Kao đaku asocijacija na Kikindu nisu mi bili ni crep ni brašno, već Ilija Stančul - iskren je Bovan.
U Kikindu je došao zbog rata, a sa ovim gradom u kojem mu je već živela sestra, povezala ih je, opet - ko drugi nego enigmatika.
- Na takmičenju sam osvojio prvo mesto, a nagrada je bila putovanje u Beč. Pošto sam završavao fakultet i išao na ekskurziju, putovanje u Austriju poklonio sam sestri. Ona je na tom putu upoznala ženu iz Kikinde koja joj rekla da velika mesna industrija PIK traži diplomiranog veterinara. Sestra se tako ovde zaposlila, udala i stekla porodicu. Kada je kasnije izbio rat u Bosni, sa suprugom koja je bila trudna do zuba, došao sam i ja - kazuje životopis.
Bovan je pobednik mnogih televizijskih kvizova. U jednom je pre više godina, sa ekipom Kikinde, kao glavnu nagradu, gradu doneo sanitetsko vozilo.
- Na "Nevesinjskoj olimpijadi", koja traje nekoliko dana, od 52 discipline najpopularnije su konjičke trke, a odmah iza njih je kviz. Osam puta sam bio u finalu, sa tri protivnika. Osvojio sam tri zlatne, dva srebrne i tri bronzane medalje - nabraja uspehe.
A jedan od najvećih je, ipak, četvorogodišnji unuk Luka, koji već ispoljava dedine sklonosti. Umesto majice, za poklon iz Mostara više voli slikovnice i bojanke. I deda je kao osnovac, od prvog honorara za rebus, kupio knjigu Albera Kamija "Stranac".
Klub uspešan na takmičenjima
BOVAN je pre deset godina osnovao i Enigmatski klub "Kikinda", koji je najuspešniji na takmičenjima. Članovi su iz naše zemlje, ali i drugih država. Trenutni predsednik kluba je Vanja Tomašev. Redovno okupljaju kolege na "Enigmatskim danima ludaje".
- Dva puta smo u Hrvatskoj bili drugi, što je veliki uspeh, jer oni imaju jake ekipe, a i jezik nam se, ipak, malo razlikuje - kaže Bovan.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (0)