NOVI SJAJ STAROG KVARTA: Napreduje uređenje Almaškog kraja, najstarijeg dela Novog Sada
PRVA faza urbanističko-arhitektonskog uređenja Almaškog kraja privodi se kraju, tako da su sve vidljiviji obrisi onoga što donosi detaljna obnova tog najstarijeg dela Novog Sada, nastalog u drugoj deceniji 18. veka.

ZZZSKGNS
Kako ističu u gradskom Zavodu za zaštitu spomenika kulture, uređenje Almaškog kraja je po mnogu čemu jedinstven projekat. To potvrđuju i redovne sednice kolegijuma stručnjaka, a na jednoj je prisustvovao i gradonačelnik Žarko Mićin.
- Uređenje Almaškog kraja jedan je od najvažnijih projekata za Novi Sad. To nije običan kvart. U njegovim ulicama sačuvana su najstarija sećanja na nastanak našeg grada i njegovim uređenjem potvrđujemo da ćemo duh ljudi koji su postavili temelje Novog Sada sačuvati za buduće generacije.
Almaškom kraju biće vraćeni kamena kocka i fenjeri, obnavljena kanalizacija. Imaće nove zalivne sisteme, toplovod, javnu rasvetu i zelenilo... Posebna pažnja poklanja se obnovi kuća i ulica u kojima su rođeni ili su živeli čuveni Novosađani - Almašani poput slikara Arsenija Teodorovića, Nikole Aleksića, Petra Dobrovića i drugih.
U najstarijem delu Novog Sada takođe su živeli i muzičari Isidor Bajić i Marko Nešić, glumci Jefta Dušanović i Pera Dobrinović, književnici Đorđe Popović Daničar, Milan i Radivoj Kašanin, arhitekta Nikola Dobrović i druge ličnosti.
U Almaškom kraju i danas postoji Ulica Koste Hadžija mlađeg, osnivača FK Vojvodine. Novo ruho dobija i Ulica zlatne grede, koju je Vasa Stajić nazvao ulicom "srpske inteligencije". U njoj su rođeni Jovan Jovanović Zmaj i Đura Daničić, a bila je i mesto stanovanja brojnih intelektualaca.
Almaški kraj je, zabeležili su hroničari, nastao pre tri veka kada su se na njegovu Podbaru, u potrazi za boljim životom, 1717. godine doselili meštani kompletnog sela Almaša, koje se nalazilo u blizini današnjeg Temerina. Ostavivši ognjišta na močvarnom zemljištu, oni su sa pokućstvom u zaprežnim kolima doneli u tadašnji Petrovaradinski šanac svoje običaje i tu, na prostoru između sadašnje zgrade Matice srpske i Almaške crkve, formirali naselje. Prvo su ga naseljavali ratari, a početkom 20. veka u Almaški kraj stiže i prvo građanstvo.
Crkva
STANOVNICI dela novosadske Podbare su krajem 18. veka sagradili novu Almašku crkvu u stilu ranog klasicizma, koja je osvećena 1797. godine. Od tada je to najveći pravoslavni hram u Novom Sadu. Drvorez je radio Aksentije Marković, a ikonostas i zidno slikarstvo Arsenije Teodorović.

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NI LAUŠ NIJE PRIMETIO DO KRAJA SNIMANjA: Najluđa greška iz "Boja na Kosovu"
LAUŠEVIĆ je o snimanju filma "Boj na Kosovu" pisao u knjizi "Godina prođe, dan nikad".
28. 04. 2025. u 10:32
Komentari (0)