OBIČAJ NA VELIKI PETAK KOJI NAS ŠTITI OD ZLA: Kako pravilno baciti staru čuvarkuću i molitva koja donosi mir

Mina Izgarević

18. 04. 2025. u 10:49

VELIKI petak, dan Hristovog stradanja i jedan od najvažnijih dana u hrišćanskom kalendaru, obeležava se s dubokim poštovanjem i strogošću. Ovaj sveti dan, deo Stradalne sedmice, posvećen je sećanju na raspeće Isusa Hrista na Golgoti. Uz post i molitvu, mnogi običaji i verovanja čuvaju se vekovima – među njima i onaj o jajetu čuvarkući, koje prema narodnom verovanju ima moć da štiti dom od demona i negativne energije.

ОБИЧАЈ НА ВЕЛИКИ ПЕТАК КОЈИ НАС ШТИТИ ОД ЗЛА: Како правилно бацити стару чуваркућу и молитва која доноси мир

D.N.

Zašto se farbaju jaja na Veliki petak?

U mnogim krajevima Srbije jaja za Uskrs farbaju se baš na Veliki petak, rano ujutru. Mada u nekim domaćinstvima ovaj posao ostavljaju za Veliki četvrtak ili Veliku subotu, sve više žena u savremenim uslovima, zbog obaveza, boji jaja baš petkom.

Tradicija nalaže da prvo ofarbano jaje bude crvene boje – simbol Hristove krvi – i da se nazove čuvarkuća.

Moć jaja čuvarkuće: Zaštita doma i zdravlje porodice

Jaje čuvarkuću treba sačuvati do sledećeg Uskrsa. Veruje se da ono donosi blagoslov, zdravlje i štiti ukućane od zlih sila i demona.Uoči Uskrsa, čuvarkuća se potopi u činiju sa vodom u koju su stavljeni bosiljak, dren i zdravac – biljke koje simbolizuju snagu, zdravlje i plodnost. Ujutru, na praznik, tom vodom se deca i ukućani umivaju radi zdravlja i sreće tokom cele godine.

Kada prođe godina dana, stara čuvarkuća se baca u reku, kako bi odnela sa sobom sve loše što se dogodilo, ili se zakopava u vinograd, voćnjak ili baštu, da štiti plodove zemlje od vremenskih nepogoda.

Veliki petak: Dan bez veselja, dan tišine i molitve

Na Veliki petak ne služi se liturgija, crkvena zvona ne zvone – zvuk se zamenjuje drvenim klepalom, koje označava žalost.

Pravoslavni vernici strogo poste, piju samo vodu i jedu suvi hleb, uz molitvu i tišinu. Ne obavljaju se kućni ni poljski poslovi, jer se smatra da taj dan sve mora mirovati – iz poštovanja prema Hristovom stradanju.

Legenda o crvenim jajima

Prema predanju, kada je Marija Magdalena došla u Rim da širi evanđelje, poklonila je caru Tiberiju korpu belih jaja. Kada je izgovorila: „Hristos vaskrse“, sva jaja su pocrvenela, što je car doživeo kao znak vaskrsenja.

Druga legenda kaže da su nevernici ismevali hrišćane, tvrdeći da je Hristovo vaskrsenje nemoguće kao i da kokoška snese crveno jaje. Sledeće godine na Vaskrs, sve kokoške u Jerusalimu snele su upravo takva jaja.

Foto: Shutterstock

 

Simbolika uskršnjih jaja kroz istoriju

Običaj farbanja jaja postoji još iz prethrišćanskog perioda – jaje simbolizuje novi život, rađanje i pobedu nad smrću. Kada se ljuska slomi, iz njega izlazi novi život. Prvo zvanično pominjanje farbanja jaja u vezi s Vaskrsom potiče iz 12. veka, a u srpskoj tradiciji je zabeleženo u 16. veku.

Molitva za Veliki petak: Zaštita, smirenje i snagu

Na ovaj dan tuge i tišine, vernici se mole tiho, duboko, u svojim domovima. Evo molitve koja se često izgovara na Veliki petak:

- Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji, koji si radi našeg spasenja podneo muke i stradanja, pogledaj na mene grešnog/gresnu, i podari mi snagu da nosim svoj krst sa verom i nadom. Očisti me od greha, zaštiti moj dom i moju porodicu od svakog zla. Neka Tvoja krv, prolivena za nas, bude moja zaštita i mir. Amin.

Kako obeležiti Veliki petak u savremenom domu?

Ukoliko ne možete da ispoštujete sve tradicionalne običaje, zadržite ono najvažnije: mir, molitvu i simboliku. Ofarbajte jaja sa ljubavlju, sačuvajte čuvarkuću, nemojte se veseliti niti puštati glasnu muziku, a večeru zamenite tihom molitvom i pogledom ka nebu.

(Telegraf)

BONUS VIDEO - KAKO SE REŠITI GRIŽE SAVESTI? Dušan Blagojević otkrio u čemu leže ključevi sreće

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!