HRANITELJI I ZA STARE: Centar za socijalni rad u Vršcu, jedini u Vojvodini, zbrinjava i decu i odrasle

Jelena Baljak

23. 04. 2025. u 07:00

CENTAR za socijalni rad iz Vršca već pet godina u svom sistemu ima hranitelje i za decu, i za odrasle, po čemu je jedinstven u Vojvodini.

ХРАНИТЕЉИ И ЗА СТАРЕ: Центар за социјални рад у Вршцу, једини у Војводини, збрињава и децу и одрасле

Foto: Privatna arhiva

O maloletnicima brine 20 porodica, a o starima četiri, mahom iz okolnih sela, ali taj broj nije dovoljan, jer sve više korisnika ima potrebu za ovakvim vidom podrške. Zato je sugrađanima upućen apel da se prijave za obuku i počnu da obavljaju ovaj humani, ali i plaćeni posao.

Jer, na svoju novu porodicu trenutno čeka bezmalo 50 maloletnika, koji su privremeno zbrinuti u domu za decu i omladinu "Vera Radivojević" u susednoj Beloj Crkvi. Među njima nisu samo mali Romi, što je prva predrasuda, već je reč uglavnom o žrtvama porodičnog nasilja ili zanemarivanja...

Foto: Privatna arhiva

Aleksandra Panić Stefanović

- U jednoj hraniteljskoj porodici može da bude najviše dvoje dece, eventualno troje, ukoliko su najbliži rođaci. Trenutno su nam svi kapaciteti popunjeni, a velika je potreba i za takozvanim urgentnim hraniteljstvom, koje podrazumeva da porodica dete primi u bilo koje doba dana ili noći, nekada i samo na par sati, dok se situacija sa njihovim roditeljima ne reši - objašnjava nova direktorka Centra za socijalni rad u Vršcu, Aleksandra Panić Stefanović.

Povećana je potreba i za zbrinjavanjem starijih sugrađana, koji nemaju rođake, niti svoju imovinu, a neophodna im je zdravstvena nega tokom svih 24 sata. Nekolicina njih trenutno je zbrinuta u ovdašnjoj Specijalnoj bolnici za psihijatrijske bolesti, ali to ne može da potraje dugo...

Rastanci

OSIM malog broja hranitelja, problem je i to što je većina onih koji sada obavljaju taj posao starije dobi, pa neće moći još dugo time da se bave. Zato Centar za socijalni rad poziva mlade porodice da im se priključe...

- Za hranitelje je najteži rastanak sa štićenicima, pa je na tome akcenat tokom organizovanja obuka, pre započinjanja ovog humanog posla - ističe specijalni pedagog Milutin Milinković koji je, sa psihologom Dragicom Kostić, zadužen za procenu i osposobljavanje budućih hranitelja.

- Hraniteljstvo je jedino trajno rešenje za takve korisnike, kojih je, nažalost, sve više. Njihovo zbrinjavanje nam je prioritet, da ne bi završili na ulici - dodaje Aleksandra Panić Stefanović, napominjući da su hranitelji za odrasle, uz sve ostale veštine, obučeni i da im pružaju osnovnu medicinsku negu.

Hraniteljstvo je, inače, plaćen posao, a visinu zarade određuje Ministarstvo za socijalna pitanja. Porodica dobija novac za izdržavanje korisnika, kao i finansijsku naknadu za svoj rad, uz plaćene doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Alisa te vodi od Stadiona do Diznilenda