ZAŠTITITI SIMBOL STAROG LESKOVCA: Narušen izgled ambijentalne celine Šop Đokićeve kuće

Игор Митић
Igor Mitić

23. 04. 2025. u 12:42

Kako bi se ambijentalna celina Šop Đokićeve kuće u Leskovcu, objekta iz 19. veka koji je simbol ovog grada, vratila u prvobitno stanje, Zavod za zaštitu spomenika kulture u Nišu izradio je separat mera koje treba preduzeti, uključujući i načine i uslove pod kojima može da se menja izgled objekata u zaštićenoj zoni.

ЗАШТИТИТИ СИМБОЛ СТАРОГ ЛЕСКОВЦА: Нарушен изглед амбијенталне целине Шоп Ђокићеве куће

foto: I.Mitić

Posle savezničkog bombardovanja, 1944. godine, Leskovac je gotovo potpuno srušen, pa je od nekadašnjeg izgleda grada, koji je važio za jedan od najrazvijenijih privrednih centara Kraljevine Jugoslavije, malo toga preostalo. U mestu, koje su nekada krasile vile bogatih industrijalaca, kakvih nije bilo ni u Beogradu, sada dominiraju građevine iz doba socijalističke izgradnje.

Šop Đokićeva kuća je jedan od najstarijih zaštićenih objekata kulture u Srbiji, od 1949. godine, i ima status nepokretnog kulturnog dobra od velikog značaja. U njoj je živela porodica vlasnika u periodu između 1820. i 1946. godine, kada je nacionalizovana i većim delom dodeljena novim vlasnicima, da bi je lokalna samouprava kasnije otkupila i obnovom joj vratila nekadašnji izgled.

foto: I.Mitić

- Separat Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Niša, koji je prošle godine objavljen u leskovačkom Službenom glasniku, ne odnosi se samo na Šop Đokićevu kuću, već i na njeno okruženje i prostor Masarikovog trga. On se odnosi i na kuću Mice Boke, Vlajčićevu kuću, Tonkićevu palatu, kao i na sve okolne lokale uključujući i zanatski centar, sagrađen početkom devedesetih godina, primereno arhitekturi Šop Đokićeve kuće. U separatu je pobrojan svaki od objekata i lokala, šta je to što treba preduzeti kako bi se vratili u prvobitno stanje i pod kojim uslovima može da se menja njihov izgled – objašnjava Nebojša Dimitrijević, direktor Narodnog muzeja u Leskovcu.

foto: I.Mitić

Kako bi doprineli očuvanju kulturnog nasleđa dela stare trgovačke čaršije, nekada poznate i kao Panađurište, sugestije Zavoda razmatraće i u Turističkoj organizaciji Leskovac(TOL), jer je Šop Đokićeva kuća njeno sedište od osnivanja 1995. godine. Tu obavezu imaju i vlasnici i zakupci svih, u separatu pobrojanih, objekata i lokala koji su, mimo pravila, promenili izgled fasada, stolarije, krovova, istakli reklame i vršili dogradnju na način neprimeren ambijentu u kojem se nalaze.

KUĆA LESKOVAČKOG TRGOVCA

Kuću koji svi znaju kao „Šop Đokićeva“, kupio je od Turčina Đoka Stojanović Šop, a od njegovog sina Dimitrija, prema popisu iz 1878. godine, ova porodica je promenila prezime u Šop Đokić. Đoka Šop bio je jedan od najpoznatijih leskovačkih čorbadžija i trgovaca u vreme Turaka, a bogatstvo njegove porodice se umnožavalo i u periodu između dva rata. Značajan deo prihoda ove porodice dolazio je i od izdavanja bar desetak lokala u centru grada.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

CRKVI VRAĆAJU IZVORNU LEPOTU: Kad se završe radovi, hram Svetog Đorđa u Ćupriji izgledaće kao pre dva veka