Autorke postavke su istoričarke Čarna Milinković, muzejska savetnica Muzeja Vojvodine u Novom Sadu, i Ljubica Otić, muzejska savetnica u penziji, dok je nadležni kustos Vladislava Ignjatov, istoričarka zrenjaninskog muzeja.
Izložba „Ispit zrelosti“ nastajala je polako u skladu sa istraživačkim dometima koji su otvarali bogate horizonte jednog minulog vremena. Ispit zrelosti, niži ili viši tečajni ispit, mala ili velika matura jesu nazivi koji oslikavaju isti ishod i događaj bitan u odrastanju svakog đaka.
- Istorijski gledano, izložba prati hronološki period razvoja gimnazija na prostoru Vojvodine koje su i dalje aktuelne, od druge polovine 19. veka, kada se pojavljuju prvi ispiti zrelosti u srpskim gimnazijama, pa do 60-ih godina 20. veka, kada počinje novi način i pristup proslave mature prepoznatljiv i današnjim đacima - kaže Čarna Milinković, uz napomenu da kroz prikazane istorijske predmete, posetilac može sagledati vezu između dana i godina koji su daleko iza nas i dana u kojima trenutno živimo.
Kroz rekonstrukciju učionice sa kraja 19. i početka 20. veka, kroz istorijske zapise komisija sa polaganja ispita zrelosti, đačka svedočanstva i knjižice, školske izveštaje, sačuvane maturske tabloe, nastavna sredstva, udžbenike, odeću koja oslikava određeni vremenski period, aktuelnu muziku i fotografije, publici će biti približena društveno-politička i vaspitno-obrazovna situacija jednog vremena.
Preko navedenih predmeta autorke su pokušale da definišu poziciju gimnazija kako nekada, tako i danas u čiji društveni sistem su duboko ugrađene.
- Biti gimnazijalac i poneti epitet zrelog imalo je podjednaku težinu, koja nije vremenski ograničena i koja nam je omogućila da damo neke odgovore na uvek aktuelna i prisutna pitanja - dodaje Ljubica Otić, ističući da Muzej Vojvodine, kao čuvar tradicije poseduje bogat fond školskih i maturskih tabloa.
Školski ili maturski tabloi bili su nekada odraz zahvalnosti jedne generacije svome razrednom starešini, koja je sa punim pravom ponela epitet zreli.
- U Zbirci Školstvo najstariji maturski pano ili tablo datira iz 1889/90. godine, a radi se o maturantima Srpske pravoslavne velike gimnazije u Novom Sadu, danas Gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj” - napominje Vladislava Ignjatov, ističući da ono što se nameće kao zaključak jeste da tradicija koja se neguje više od stotinu godina govori bolje od bilo kakve usmene ili pisane reči i da su prosvetne prilike zaista ogledalo jednog društva.
Maturski tablo je bio i ostao nemi govornik jednog perioda, a autorke izložbe su kroz muzejske predmete i dokumenta približile period kada je vladao neki drugi sistem vrednosti i zato oni nisu samo svedočanstvo jednog vremena, već i poruka mladima da prave vrednosti nikada ne nestaju.
Izložba „Ispit zrelosti“ biće otvorena do kraja maja u zrenjaninskom Muzeju.
Komentari (0)