KIKINĐANKA ĆE BRATSKI NARVIK SEĆATI NA SRBE: Vajari Biljana Popović i Jovan Blat izradili skulpturu kao poklon norveškom gradu (FOTO)

Рада Шегрт
Rada Šegrt

12. 05. 2025. u 15:05

PRIJATELjSTVO Kikinde sa Norveškom, nastalo tokom Drugog svetskog rata, kada su fašisti 46 Kikinđana deportovali u logore u toj zemlji, još je čvrsto i čini se - neraskidivo. Toliko je jako da iznova dobija nove oblike i obeležja, a jedno takvo sa severa Banata uskoro će biti upućeno na sever Evrope, u grad Narvik, i trajno će svedočiti o bratskim odnosima dva naroda.

КИКИНЂАНКА ЋЕ БРАТСКИ НАРВИК СЕЋАТИ НА СРБЕ: Вајари Биљана Поповић  и Јован Блат израдили скулптуру као поклон норвешком граду (ФОТО)

Foto: Centar Terra

Naime, iz Kikinde će, kao poklon bratskom gradu, biti poslata skulptura Kikinđanke - žene u narodnoj nošnji, koja će u Narviku biti postavljena u javni prostor i svedočiće o vezama dva naroda koje traju već 80 godina.

Skulptura je već gotova i zajedničko je delo vajara Jovana Blata iz Kikinde i Biljane Popović iz Beograda. Nastala je u ateljeu Centra za likovnu i primenjenu umetnost Terra.

Foto: Centar Terra

Skulptura Kikinđanka

- Skulptura Kikinđanke visoka je 2,5 metara i predstavlja devojku u narodnoj nošnji, u crvenom prsluku i istoj takvoj pregači, sa belom bluzom i suknjom i svečanom kapom na glavi sa zlatnim vezom. Takve kape zovu se zlatare i ovu smo radili po motivu kape koja se nalazi u kikindskom Narodnom muzeju. Devojka u ruci drži snop zrelog žita, kao simbol plodne banatske zemlje, od koje ovdašnji ljudi vekovima žive. Oko vrata ima ogrlicu od dukata - opisuje Kikinđanku vajar Jovan Blat.

Skulptura Kikinđanke nastala je na predlog Marka Markovljeva, direktora Kulturnog centra Kikinda, koji je, nakon posete Narviku, gradskim vlastima dao ideju da baš ovakav poklon bude urađen za bratski norveški grad. Vajari Biljana Popović i Jovan Blat, skulpturu Kikinđanke radili su u januaru. Izvajali su je u kikindskoj glini - terakoti koja je prošla uobičajeni proces.

- Obim skulpture je 90 centimetara, a to je širina suknje u najširem delu. Najpre smo izvajali figuru, pa ofarbali zemljanim bojama. Onda se skulptura sušila mesec dana, pa smo je ispekli u peći za pečenje gline koju Terra poseduje. Nakon toga morali smo da pojačamo boje, jer je na severu Norveške oštrija i hladnija klima, pa smo rad dofarbali jačim i postojanijim bojama za beton - navodi Blat.

Skulptura Kikinđanke u Narviku će građane podsećati na bratski srpski narod i stradanje naših zarobljenika u logorima u Norveškoj, ali i na saosećanje i pomoć koju su zarobljenici svakodnevno dobijali od naroda te zemlje. Većina mladih Banaćana, deportovanih maja 1942, završila je u logoru Bejsford kod Narvika, a nakon završetka rata, tokom oktobra i novembra 1945. kući su se vratila samo sedmorica. Nažalost, više nema živih interniraca. Na njihovo stradanje podseća spomenik "Kamene ruže" u centru Kikinde, rad akademskog vajara, Kikinđanina Slobodana Kojića, podignut 1975. godine. Imena svih stradalih uklesana su u taj spomenik.

Neraskidivo prijateljstvo

NERASKIDIVU prijateljsku vezu norveškog i srpskog naroda i Kikinde i grada Narvika, prvi put je ozvaničena Deklaracijom o prijateljstvu 1966, pa obnovljena 2017. godine. Dve godine kasnije, pored spomenika internircima u centru Kikinde je formiran Park prijateljstva "Narvik". Svakog 6. maja, zvaničnici grada, boračkih udruženja i Društva srpsko-norveškog prijateljstva obeleže ovaj datum i polože vence i cveće za stradala sugrađane.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

POTPISANA SARADNJA: Portal MaxBet Sport novi partner Crvene zvezde