SEĆANJE NA SAVEZNIČKO BOMBARDOVANJE GRADA: Dan kada je centar Leskovca tepih bombama sravnjen sa zemljom (FOTO)
ČAK 69 tona „tepih bombi“ iz 28 bombardera savezničke alijanse sručeno je 6. septembra 1944. godine na centar Leskovca. To je jedan od najtragičnijih i najtužnijih dana ovog grada kada je ostao, kako se procenjuje, bez najmanje dve hiljade stanovnika. Tačan broj stradalih nikada nije utvrđen. Saveznički bombarderi uništili su i 1.800 objekata u širem centru, a mnogi Leskovčani ostali su pod tim ruševinama.

Foto: Arhiva Narodnog muzeja Leskovac
Leskovac je nepovratno izgubio i desetine reprezentativnih objekata među kojima je bila i prelepa zgrada gimnazije, poljoprivredna škola kao i čuveni Hotel „Kostić. Saveznička operacija je izvedena pod imenom „Nedelja pacova“, a njen cilj je bio da spreči povlačenje nemačkih okupacionih snaga iz Grčke. Iako se verovalo da je u gradu stacioniran veliki broj nemačkih i bugarskih vojnika ispostavilo se da to nije tačno.
Ovo bombardovanje, u odnosu na druge gradove, specifično je po tome što je cilj saveznika bio ceo grad, a ne neki posebni ciljevi u njemu. Istraživanja govore da je do bezumne rušilačke akcije došlo posle zahteva rukovodstva partizanskog pokreta, posebno Koče Popovića, koji je, kako je utvrđeno, sve to posmatrao sa uzvišenja iznad grada. Popisano je 819 imena stradalih, a polovinu među njima je činila mladost Leskovca, počev od tek rođenih beba.

Foto: Arhiva Narodnog muzeja Leskovac
Sirene za uzbunu začule su se tačno u podne, a 18 minuta kasnije počele su da padaju bombe. U centru grada porušena su 84 najlepša i najveća objekta i tako je nestala arhitektura kakvom su mogli da se pohvale retki gradovi u Srbiji. Leskovac je pre rata važio za jedan od ekonomski najrazvijenijih gradova. Posle ove akcije bio je neprepoznatljiv, a mnogi njegovi žitelji su po ruševinama danima tragali za svojim najbližima, dok se sa Svetoilijskog groblja čulo kukanje i lelek.
Saveznici su Leskovac prvi put bombardovali 5. aprila 1944. godine, zatim i nekoliko puta krajem jula, ali je 6. septembra bombardovan najbezobzirnije, veoma razorno i surovo, kao ni jedan drugi grad. Ovaj dan se poslednjih decenija obeležava polaganjem cveća i venaca na spomen česmu u centru grada koja je podignuta u slavu poginulih. Tako je bilo i ove godine. Poštu stradalim sugrađanima odale su delegacije lokalne samouprave, Vojske Srbije i boračkih organizacija.
TEK U NEKOLIKO REČENICA
Ova tragedija Leskovca decenijama je posle rata prećutkivana ili je pominjana sa tek nekoliko rečenica. Tadašnje istorijske knjige govorile su samo o podvizima partizanskog pokreta na jugu Srbije. Sve se promenilo kada su istoričari Momčilo Pavlović i Veroljub Trajković objavili knjigu „Savezničko bombardovanje Leskovca 1944. godine – studija i dokumenti“. Oni su u toj knjizi naveli da je Leskovac stradao uz znanje i odobrenje vrha Komunističke partije Jugoslavije i tako otkrili razloge ćutanja.
Preporučujemo

EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA U JABLANIČKOM OKRUGU: Ove nedelje samo dvoje pozitivno na koronu
04. 09. 2020. u 09:51

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (7)