KOZJI SIR IZ SAMIRINIH VREDNIH RUKU: Proizvodi Fazlića iz Mileševe na trpezama cele bivše Jugoslavije

A. ROVČANIN

07. 09. 2020. u 17:00

SAMIRA Fazlić (29) iz Mileševe kod Prijepolja pre nekoliko godina napustila je posao kako bi se posvetila odgajanju dece.

КОЗЈИ СИР ИЗ САМИРИНИХ ВРЕДНИХ РУКУ: Производи Фазлића из Милешеве на трпезама целе бивше Југославије

Foto A.Rovčanin

Ipak, ova vredna žena nije sedela skrštenih ruku već je počela na svom imanju da gaji koze. Kako je potražnja za kozjim mlekom, sirom i mesom rasla tako se u ceo proces proizvodnje uključila i familija. Sada proizvodi iz gazdinstva Fazlić završavaju na trpezi gotovo cele bivše Jugoslavije.

Iako je Samira u ovaj posao ušla sasvim slučajno, Fazlići su krenuli uspešno da ga razvijaju. Kako kažu, prodaja jarića ide odlično, kao i prodaja mleka. Ono što ostane vredna Samira na domaći način prerađuje u kozji sir, koji je vrlo brzo postao izuzetno prepoznatljiv, tako da je svojevrsni brend ovog poljoprivrednog gazdinstva.

- Od majke i bake sam naučila kako se prave kvalitetni mlečni proizvodi i to znanje sam primenila u praksi. Ovi proizvodi su vrlo korisni za zdravlje čitavog organizma, ljudi to prepoznaju i zato ih tako mnogo kupuju. Najbolje prolazi nesoljeni mladi sir, ali i surutka koja se pije na prazan želudac. Naši kupci prvo su bili samo žitelji Prijepolja, ali očigledno da se dobar glas daleko čuje, tako da imamo kupce iz svih delova zemlje, ali i iz inostranstva - kaže Samira Fazlić.

Ova Prijepoljka se može pohvaliti da je jedna od retkih žena u Srbiji na koju se vodi poljoprovredno gazdinstvo. Nije očekivala da će upravo to biti njen životni poziv, ali za sada se nije pokajala.

- Na poklon smo dobili dva jareta, koji su postali miljenici čitave porodice. Nakon toga kupili smo jednu kozu i na taj način počeli smo da uvećavamo svoje stado. Sada su u našoj štali 32 rase alpina i jarac. Godišnje imamo prinove, tako se broj brzo uvećava. Svakodnevno ih muzemo i daju izuzetno kvaliteno i zdravo mleko - naglašava Samira.

Foto A.Rovčanin

BEZ ŠEFA

RAD na selu jeste mukotrpan ali se isplati, Samira u šali kaže da je možda najbitnije to što nema "šefa nad glavom".

- Rad na selu jeste težak, ali je daleko bolji osećaj kad znate da ste sami svoj gazda i da sve zavisi od vašeg zalaganja - zaključila je Samira.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S