DECENIJU PLAĆALI NEZAKONITU TAKSU: Na računima za vodu u Odžacima i još sedam naselja izbrisan namet za održavanje vodomera

Z. Rajić

16. 01. 2021. u 09:20

NA računima za vodu, koji su proteklih dana u Odžacima i još sedam naselja u ovoj opštini pristigli za decembar, izostalo je potraživanje za stavku "naknada za održavanje vodomera".

ДЕЦЕНИЈУ ПЛАЋАЛИ НЕЗАКОНИТУ ТАКСУ: На рачунима за воду у Оџацима и још седам насеља избрисан намет за одржавање водомера

Foto Z. Rašić

Tako je, posle devet i po godina, ozvaničeno ukidanje takse na brojilo, za šta se od prvog dana njenog uvođenja borio ekolog Dušan Mirković iz Odžaka, tvrdeći kako se ta dažbina nezakonito naplaćuje.Potvrdu onoga na šta je uporno ukazivao, Mirković je konačno dobio u maju prošle godine nalazom republičkih komunalnih inspektora, koji je 1. decembra rezultirao usvajanjem opštinske Odluke o snabdevanju vodom za piće, posle čega je na računima JKP "Usluga" u Odžacima, Karavukovu, Deronjama, Ratkovu, Laliću, Srpskom Miletiću, Bogojevu i Bačkom Gračacu izbrisana taksa za održavanje brojila. Narednih dana će račune bez iznosa za tu "uslugu" primiti i domaćinstva u Bačkom Brestovcu, gde postoji zasebno JKP "Brestkom".

PRAZNO račun bez naknade za održavanje vode, Foto Privatna arhiva

APEL POTROŠAČIMA U SRBIJI

Odžaci su jedna od prvih lokalnih zajednica koja je uvela taksu na vodomer, a kasnije su, kaže Mirković, to pod raznim nazivima učinili i mnogi drugi gradovi i opštine. On je apelovao na sve potrošače u Srbiji da traže ukidanje dažbina koje su mimo redovnih cena vode i ostalih komunalnih usluga.

- Nadzorom, koji su sprovele republičke inspektorke Snježana Nastović i Ivana Pamučar, dokazano je da javna komunalna preduzeća ne smeju da naplaćuju taksu na vodomer, jer je on deo komunalne infrastrukture, a ne deo vodovodne instalacije korisnika. To je sada overeno Odlukom o snabdevanju vodom, gde je vodomer nedvosmisleno definisan kao imovina komunalnih preduzeća - istakao je Mirković.

TUMAČENjE brojilo je svojina JKP, a ne domaćinstava, Foto Z. Rajić

Taksa na brojilo uvedena je 2011. godine najpre u Odžacima, a potom u mesnim zajednicama od kojih je "Usluga" preuzela obavljanje komunalnih delatnosti. Od svog osnivanja, 2014, taksu, koja je menjala ime u "bažadarenje vodomera" i "naknada za održavanje vodomera", naplaćivalo je i JKP "Brestkom". Iznos ove dažbine bio je u početku 50, a kasnije 65 dinara mesečno. Ubeđen da je taksa bespravna, Mirković je odbijao da je plaća.

- Ekolog je isterao svoje. Došlo je tumačenje da naknada nije bila po zakonu i da više ne može da bude na računu. Naša je obaveza da postupimo u skladu sa tim - rekao je za "Novosti" direktor JKP "Brestkom" Ninko Adamović.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (5)

ALEKSA AVRAMOVIĆ U CRVENOJ ZVEZDI? Oglasio se košarkaš, ovo je prava istina o prelasku u redove rivala