NIŠKE PLATE NA ZAČELJU: Statistika pokazuje da se u nišavskom okrugu najviše zarađuje u Doljevcu, a najmanje u Ražnju
ZARADE u svim opštinama na teritoriji Nišavskog okruga su od republičkog proseka uglavnom manje za oko hiljadu dinara, dok se sa primanjima u prestonici ne mogu ni porediti, s obzirom na to da su u Beogradu plate veće i do 20.000.

Foto D. Alihodžić
Novina je, međutim, to što je situacija u ovom delu Srbije najbolja u Doljevcu, gde se prosečno zarađuje 65.629 dinara.
Slede Niš sa prosekom plata od 64.843, Merošina sa 56.418, Aleksinac sa 54.408, Gadžin Han sa 48.497, Svrljig sa 47.836 i Ražanj sa samo 46.607 dinara.

Goran Ljubić, Foto Tanjug
Goran Ljubić, dugogodišnji prvi čovek Doljevca - opštine sa oko 19.000 žitelja - kaže da ga ovi podaci nisu iznenadili jer je dolazak nemačke kompanije "Leoni", koja zapošljava 3.500 radnika, uticao na porast zarada u svim sektorima.
- Više niko neće više da radi za manje od 45.000 mesečno, a poslodavac neretko mora da izdvoji i više, ako želi da zadrži dobrog stručnjaka. Nadalje, sve do pre dve godine smo u Doljevcu i obližnjem Pukovcu imali 50 praznih lokala, a sada je sve otvoreno i radi, čak uprkos pandemiji - ističe Ljubić i napominje da zarade u ovdašnjem pogonu jedne bugarske farmaceutske kompanije dostižu 80.000.
Neretko se, međutim, suočavaju sa problemom nedostatka radne snage, pa ljudi ovde na posao dolaze i iz Žitorađe ili Gadžinog Hana.
JUG
REPUBLIČKI prosek plate je nadmašila i Žitorađa, u kojoj je plata za poslednji mesec 2020. iznosila 67.119. Najniža prosečna zarada na jugu je zabeležena u Vlasotincu - 45.043.
Direktor Privredne komore u Nišu Aleksandar Milićević kaže da je "podizanje plata dobro ako je realno i ukoliko ga prati povećanje proizvodnje".

Aleksandar Milićević, Foto Privredna komora
- Doljevac je statistički bolji od Niša zato što je mali uzorak, odnosno tamo ima par fabrika koje podižu srednju platu. To su "Leoni" i "Sofarma", dok je u Merošini samo "Ergomejd" strana investicija.
Povrh svega, decembarska plata nije najbolji orijentir jer se tada, po pravilu, isplaćuju i bonusi, odnosno sve ono što se može, da bi se umanjila dobit - tumači Milićević, ne isključujući ni mogućnost da se radi o nadoknađivanju zaostalih zarada, ili isplate prinadležnosti pre Nove godine.
Zato i smatra da treba posmatrati višemesečni trend, a on se - tvrdi - razlikuje.

Branislav Jovanović, Foto Koalicija za Niš
Za odbornika opozicione koalicije nazvane "Niš, moj grad" Branislava Jovanovića podatak da su prosečne zarade u Prokuplju i Doljevcu veće nego u gradu na Nišavi je - frapantan. Kaže i da ga još više zabrinjava to što Beograd "beži" za gotovo 20.000.
- U manjim gradovima na jugu Srbije ponešto još i radi, dok je situacija u Nišu drastično lošija. O tome svedoči stanje ovdašnje infrastrukture, jer je vrhunski domet lokalne samouprave postavljanje "grebanog" asfalta. Nema nijednog obdaništa, škole, bulevara... nijedne fabrike na vidiku. Istovremeno, u Vranju se završava postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, u Leskovcu počinje gradnja stadiona, u Pirotu "niče" sajmište... zaključuje Jovanović.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)