SUROVOST U KLUPI NA DNEVNOM REDU: Novi Sad osniva đački parlament za suzbijanje nasilja, počinje s radom na proleće
NA proleće tokom ove školske godine u Novom Sadu će biti oformljen Gradski učenički parlament za borbu protiv nasilja u školama, koji će činiti đaci, predstavnici osnovnih i srednjih škola - potvrdila je juče "Novostima" Dina Vučinić, predsednica Koordinacionog tela za borbu protiv nasilja u školama i članica Gradskog veća za obrazovanje.

Foto N. Karlić
Time će Novi Sad biti prvi grad u Srbiji koji je u borbu protiv nasilja u školama uključio đake i formirao njihov parlament za ovu namenu.
- Svaka od 36 osnovnih i 16 srednjih škola u Novom Sadu imaće svog predstavnika u Đačkom parlamentu. Formiranje parlamenta biće uskoro završeno i on će početi sa radom - kazala je Vučinićeva uz nadu da će pandemijska slika biti povoljnija te da će učenički parlament moći da se okuplja makar parcijalno.

Foto Privatna arhiva
U zavisnosti od pandemije, parlament će se u početku održavati "onlajn" komunikacijom. Na početku će se parlament baviti najurgentnijim temama, a dnevni red će predlagati upravo đaci. Oni su najupućeniji u oblike i stepen nasilja među vršnjacima u osnovnim i srednjim školama.
- Cilj je u svakom slučaju da se uspostavi direktna komunikacija sa njima i da čujemo njihove ideje i predloge kako bismo efikasnije uticali na prevenciju nasilja u školama - kazala je Dina Vučinić.
PAŽNjA NA ONLAJN NASTAVI
OVAJ tim je pokrenuo i projekat Cinteraction, a reč je o aplikaciji koja pomaže predavačima da vide kolika je pažnja studenata za vreme onlajn predavanja.
- Kada studenti rade zadatke, zna se da im je pažnja usmerena na njihovo rešavanje, a situacija je drugačija kada su predavanja preko platformi - predočava prof. dr Ćulibrk.
- Aplikacija će registrovati ono što bi predavač primetio u realnim uslovima predavanja u učionici sa studentima.
Koordinaciono telo i Đački parlament će od predstavnika učenika dobijati informacije, predloge i savete. Sa svoje strane će učenicima pomagati u suzbijanju vršnjačkog nasilja, ali i u sprečavanju upotrebe psihoaktivnih supstanci, alkohola i cigareta.
U nedavnoj anonimnoj anketi među 11.000 đaka, njih 11 odsto priznalo je da su počinili fizičko nasilje nad drugima. Ukupno šest procenata počinilo je psihičko, a upola manje njih fizičko nasilje nad školskim drugovima. Anketa je ujedno pokazala i da navedene oblike nasilja nije prijavilo 36 odsto učenika. Njih 34 odsto nasilje je prijavilo roditeljima, 17 procenata školi, šest procenata prijateljima, a svega četiri odsto - policiji.
Preporučujemo

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)