DRVORED ŠTITIO, PA ZASMETAO: Negodovanje građana zbog seče vetrozaštitnog pojasa duž puta između Feketića i Vrbasa
PREDUZEĆE "Vojvodinaput - Bačkaput" započelo je proteklih dana seču drveća sa obe strane puta Feketić-Vrbas, uz veliko negodovanje građana, koji smatraju da će uništavanje ovog vetrozaštitnog pojasa naneti štetu poljoprivrednicima zbog eolske erozije zemljišta, a saobraćajnicu izložiti opasnosti od smetova.

Foto EPV
Najavljeno je uklanjanje drveća i duž puteva Vrbas- Zmajevo i Vrbas - Bačko Dobro Polje, sa obrazloženjem da stabla ometaju bezbedno odvijanje saobraćaja.
Građani ne prihvataju objašnjenje da se drveće seče zato što je neplanski posađeno, pitajući kako to putari nisu ranije primetili, nego 12-13 godina kasnije, kad je ono poraslo do visine od deset metara.
- Drvored je podignut nelegalno, bez saglasnosti JP "Putevi Srbije" i mimo propisanog rastojanja od asfalta. Seča se sprovodi zbog kopanja atmosferskih kanala za odvođenje vode sa puta i njegove planirane rekonstrukcije - rekao je Ištvan Pap, šef područja održavanja u "Vojvodinaputu-Bačkaputu".
LOMLjIV SIBIRSKI BREST
DRVEĆE koje se uklanja kraj puta Feketić-Vrbas je najvećim delom sibirski brest, a ostatak je bagrem. Predsednik Ekološkog pokreta Vrbasa (EPV) Ratko Đurđevac naglašava da sibirski brest nije pogodan za tu lokaciju, jer ga masovno lome i vetar i mraz.
Prema nalazu Zorice Pavićević, inspektora za državne puteve, "na trupu pomenutih saobraćajnica i putnom zemljištu nalazi se velik broj suvih, polomljenih i natrulih stabala, kao i onih koja su se nadvila nad kolovozom". Ta stabla, kako je navela, ometaju preglednost puta i takve su visine da bi padom ugrozila saobraćaj i učesnike u saobraćaju.
Gojko Grujin, predsednik Pokreta gorana opštine Vrbas, demantuje da je vetrozaštitni pojas, koji se sada uklanja, nekotrolisano formiran. On napominje da je sadnja obavljena prema projektu koji je Direkcija za izgradnju u Vrbasu naručila od Instituta za nizijsko šumarstvo i zaštitu životne sredine u Novom Sadu, a nabavku sadnica je finansirala Pokrajina.
KOME PRIPADAJU STABLA
ISEČENA stabla preuzima privatni preduzetnik iz Sakula u Banatu, a građani pitaju zašto putari prodaju drvo koje nisu sadili. Pap odgovara da drveće pripada "Putevima Srbije" kao upravljaču putnog pojasa.
- Putari su pokazali da vode računa o asfaltu i bankinama, ali ne i o celom putnom pojasu od 10 do 15 metara, gde je trebalo da odrede na kom razmaku će se saditi stabla. Pojavili su se na kraju, da konstatuju kako drveće smeta, a sad je najbitnije da se izjasne da li nameravaju da učestvuju u podizanju novog vetrozaštitnog pojasa - istakao je Grujin.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (3)