IGRA RUKOMET CELA JUGOSLAVIJA: Cilj Srpkinja druga runda

Žarko Urošević

04. 11. 2022. u 15:46

OD petka do 20.novembra odžava se Evropsko prvenstvo za žene u rukometu u tri bivše Jugoslovenske republike

ИГРА РУКОМЕТ ЦЕЛА ЈУГОСЛАВИЈА: Циљ Српкиња друга рунда

FOTO: RSS

U smiraj klupskih fudbalskih takmičenja, pre nego što nastupe na scenu stupe repezentacije na SP u Kataru, da se ne oseti manjak ponude u listamma, pobrinuće se rukometašice. Evropsko prvenstvo za dame održava se u tri zemlje bivše Jugoslavije (Slovenija, Severna Makedonija i Crna Gora) od petka pa do 20. novembra. Reprezentacija Srbije, nažalost ne spada u sam vrh, ali će pokušati za početak da se domognu druge faze nadmetanja. Iz svake grupe tri selekcije prolaze u narednu rundu, prenose se bodovi se iz međusobnih okršaja timova koji prođu dalje.

Grupa u kojoj se nalaze izabranice Uroša Bregara, nije laka. Izmenjen sastav skrojile su povrede, ali i kovid protokol. Zbog toga će dres naše zemlje zadužiti mnoge igračice za koje šira javnosti nije čula, ali tu su najiskusnije - Jovana Stoilković, Kristina Liščević, Jelena Lavko i Jovana Risović.

Prvi izazov za Srbiju već na startu je neugodna Švedska (4. novembra 20.30). Kao i većina skandinavskih ekipa forsiraju brzu igru, uz dosta kontri. Dva tima se jako dobro poznaju pošto su igrali u istoj grupi u okviru kvalifikacija za prvenstvo Starog kontinenta, a učinak je bio polovičan, po trijumf na domaćem terenu (33:25, 24:21).

Iako je Švedska na prethodnom EP 2020. završila na razočaravajućem 11 mestu, nakon toga usledilo je peto mesto na SP, kao i četvrto na OI prošle godine. Ova selekcija je pravi miks iskustva i mladosti, što je čini konkurentom za najviši plasman.

Još jedna selekcija koja juriša na titulu je Danska. Sa drugim protivnikom naše selekcije (6. novembar 20.30), u prethodna dva navrata nemamo poraz. Međutim, ta dva megdana igrana su još 2018. i 2019. Od tada obe repezentacije su napravile velike promene. Danska ima bronzu sa planetarnog prvenstva prošle godine, a na prethodnom EP 2020 izgubile su u meču za treće mesto od Hrvatske. Zato, druga najodlikovanija reprezentacija na šampionatima Starog kontinenta nema medalju još od 2004, a ovo je prava prilika da to promene. Najjači adut im je uigranost, okosnicu čini 11 rukometašica koje dolaze iz jakog domaćeg prvenstva. Glavna zvezda je golman tima Sandra Toft, najbolji igrač na svetu prošle godine.

Zato, prolaz treba tražiti u poslednjem meču protiv Slovenije u prepunoj dvorani u Celju. Baš kao i sa Švedskom, i sa Slovenkama smo se sastajali u skorije vreme (SP 2021, gde smo odneli pobedu 31:25).

Prednost prepunih hala pokušaće da iskoriste i Makedonke i Crnogorke. Poznata je strast „falangi“ za muškom repezentacijom, a sličnu energiju će pokušati da prenesu i na devojke, koje imaju paklenu grupu. Ističe se selekcija Francuske, vođa Oliver Krumbolc sedi na klupi više od 20 godina, a sve je priprema za OI u Parizu 2024. Ipak, to ne znači da neće napasti titulu. Pre dve godine izgubile su finalu od Norvežanki, a iako su napravljene sitne promene u sastavu, tu su one najbolje poput Estel Nze Minko, Beatris Edviž i Laure Glozer.

Holandija je favorti iz senke, iako će biti hendikepirane neigranjem Tes Vester i Laure Abrih. Udarne igle su tu Estevana Polman i Anđela Malestajn. Za ljubitelje igranja poena na igrače, tu je Rumunska bombarderka Kristina Neagu, koja je zadužena za realizaciju većine napada svoje selekcije.

Crna Gora se isto uzda u domaći parket, i pokušaj reprize 2012, kada su u Beogradu došle do EP. Veteranke poput Jovanka Radičević, Milena Raičević i Marina Rajčić, glavni su igrači ove selekcije.

Od repezentacije koje bi mogle da iznenadi (kao Hrvatska pre dve godine koja igra bez glavne zvezde Ćamile Mićijević) je Mađarska. Na scenu stupa generacija koja je imala žetvu zlata kako na SP i EP za juniorke od 2018 do 2022. U timu se nalaze tek četiri rukometašice koje imaju preko 30 godina, a čak devet imaju manje od 23. Ovo može biti rađanje jedne nove sile u narednim godinama.

Ipak, „bukmejkeri“ su praktično krunu upisali Norveškoj sa kvotom 2.25. Branilac titule će nastupati bez tri rukometašice zbog trudnoće, a dve centralne figure su Nora Merk i Stine Brendal Ofendal, kao i neuništiva veteranka na golu Katrin Lunde Trajković koja gazi petu deceniju. Mozak tima je stručnjak sa Islanda Horgir Hergeirson koji je na klupi od 2009 godine.

KVOTE ZA POBEDNIKA

Norveška 2.25

Francuska 4

Danska 5

Švedska 15

Holandija 18

….

Srbija 101

RASPORED SRBIJA

4. Novembar

Švedska – Srbija 20.30

6. novembar

Srbija – Danska 20.30

8. novembar

Slovenija – Srbija 18.00

POBEDNICI NA EP

1994. Danska

1996. Danska

1998. Norveška

2000. Mađarska

2002. Danska

2004. Norveška

2006. Norveška

2008. Norveška

2010. Norveška

2012. Crna Gora

2014. Norveška

2016. Norveška

2018. Francuska

2020. Norveška

Preuzmite našu aplikaciju za ljubitelje klađenja

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
IZGUBIO OD ĐOKOVIĆA, A ONDA ODMAH - OVO: Evo šta je Aleksander Zverev uradio na Australijan openu

IZGUBIO OD ĐOKOVIĆA, A ONDA ODMAH - OVO: Evo šta je Aleksander Zverev uradio na Australijan openu

Novak Đoković možda nije uspeo da na ATP turniru u Brizbejnu zablista kako je to priželjkivao, ali dolazak u Melburn, gde se održava Australijan open, obeležavaju njegove pobede: redom su pred Noletom "pali" Karlos Alkaraz, Džek Drejper i Aleksander Zverev, a baš Nemac, koji je izgubio od Noleta u poslednjem trening meču, danas je zaigrao na samom grend slemu.

12. 01. 2025. u 13:32

Komentari (0)

SUDAR TITANA: Kako je NATO izgubio rat protiv Rusije?