LIČNI STAV - Amerika napušta UN: Opomena ili rešenost?
AKO su najave da se Sjedinjene Američke Države spremaju da napuste Ujedinjene nacije tačne, bio bi to legitiman ali veoma opasan korak sa teško predvidivim posledicama.

Foto D. Milovanović
Amerika jete veliki kontributor budžeta UN, birokratija Svetske organizacije jeste ogromna, neracionalna i skupa, Globalni jug jeste jači i neposlušniji, ali niko nije upotrebljavao UN za geostrateške i druge sebične interese koliko su to činile SAD.
Svetski odnosi ne mogu funkcionisati bez elementarnih principa, a oni su neodvojivi od Povelje UN. U temelje UN ugrađeno je oko 50 miliona ljudskih života. Rušenje takvog sistema otvorilo bi egzistencijalna pitanja budućnosti čovečanstva. Ukoliko bi napuštanje UN od strane SAD značilo i ukidanje UN onda nije suvišno podsetiti se: kada je ukinuto Društvo naroda tada početak Drugog svetskog rata nije bio daleko.
Da li SAD tekućom kongresnom procedurom šalju poruku da će se rukovoditi samo silom, bez ograničenja? Ako to nisu uradile kada su i apsolutno i relativno bile najjače, zašto bi to činile danas kada su Kina, Rusija, Indija i zemlje Globalnog juga dosta ograničile američku ekskluzivnost, odnosno hegemonizam. Podozrivost ili strah od Kine? Nelogično.
Nije Kina ojačala zato što je članica UN, ili Svetske trgovinske organizacije, već je postala član tih organizacija zato što je prethodno ojačala i postala nezaobilazna i ravnopravna.
Amerika može napustiti UN, ali kome i čemu bi to koristilo, osim haosu većem i opasnijem nego ikad! Da li SAD imaju u vidu potrebu formiranja nove globalne organizacije za pitanja mira, bezbednosti, saradnje i razvoja, bolje i efikasnije od UN?

Foto UN Photo/Mark Garten
Ako je to slučaj, zašto bi to inicirale unilateralnim potezom nalik uceni? Predsednik Tramp je upravo pokrenuo izuzetno značajne pregovore o okončanju ukrajinske krize. Nije teško predvideti da predstoji globalni dijalog o novom pravednijem svetskom poretku.
Šta je logičnije nego da se u tom novom formatu pokrene i pitanje budućnosti UN, OEBS i drugih elemenata dosadašnjeg poretka? Sjedinjene Države ne mogu sprečiti druge da izmeste, nastave, reformišu i očuvaju UN. Diskontinuitet hegemonizma, zahteva vraćanje, a ne napuštanje demokratskih principa kao što je, na primer, princip suverene ravnopravnosti, a oni su zapisani upravo u Povelji UN. Kome bi i zašto smetao taj princip?
Ako su najave osnovane, to bi značilo da SAD same sebe isključuju iz Povelje UN, iz osnovnih principa međunarodnog prava (out-law). To bi ugrozilo njene partnerske odnose sa drugim zemljama. Pretnja bi pre mogla biti upozorenje da UN treba hitno reformisati, racionalizovati i kontribucije dalje prilagoditi proporcijama ekonomske moći. To zaslužuje razumevanje i podršku. Ali, ako je inicijativa znak nezadovoljstva novim rasporedom moći na globalnom planu, onda je to velika greška sa bumerang efektima.

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)