UZ PRIRODU OD DAVNINA: Misija članova lovačkog društva "Gučevo" i zaposlenih u lovištu "Jadar"
LOVAČKO udruženje "Gučevo" iz Loznice, osnovano još davne 1898, nije samo jedno od najstarijih u Srbiji i bivšoj SFRJ, već spada i među najorganizovanije i najdoslednije borce za očuvanje prirode u živog sveta u njoj.

Vladan Vasić, Foto Arhiva
Zato su, još sredinom osamdesetih godina prošlog veka, baš u Loznicu dolazili lovci iz svih delova nekadašnje Jugoslavije, da od ovdašnjih kolega neposredno saznaju kako se domaćinski stara o lovištu. Domaćin im je bio legendarni predsednik "Gučeva" Nikola Popadić iz Runjana, a dobrim odnosima sa ovdašnjim lovcima ponosile su se, pored ostalog, njihove kolege iz Vukovara, Ivanjić Grada, Zavidovića, Sarajeva, Zagreba, Foče, Kranja, Skoplja, Novog Sada, Titograda...
- Od 1898. neprekidno gazdujemo lovištem "Jadar", koje se prostire na površini od 44.286 hektara. Imamo 750 aktivnih lovaca i 50 članova lovačkog podmlatka koji su raspoređeni u devet lovnih revira - naglašava upravnik Vladan Vasić, ponosan na to što ih smatraju jednim od najboljih u Srbiji.

Foto LU "Gučevo"
Pored terena prepunih divljači, lovište krase i mnogobrojni namenski objekti - ukupno četiri lovačka doma: jedan u Loznici, dva na Breziku i jedan na Iverku, te sedam lovačkih kuća, fazanerija, uzgajalište za divlje svinje u Tronoši, mnogobrojne čeke i hranilišta...
Stanišne karakteristike su, po Vasićevim rečima, prikladne za gajene vrste divljači - srne, divlje svinje, zečeve i fazane.
- Srna je najbrojnija i najrasprostranjenija krupna divljač u lovištu "Jadar", sa oko hiljadu jedinki. To potvrđuje da se u prethodnom periodu gazdovalo veoma oprezno, što važi i za sledeću po brojnosti krupne divljači, pa se ponosimo sa stotinak divljih svinja. Populacija zečeva u lovištu "Jadar" je stabilna i ravnomerno rasprostranjena, a brojnost fazana se održava na zadovoljavajućem nivou jer svake godine naselimo oko 5.000 ptica iz veštačke proizvodnje - objašnjava Vasić.

Foto LU "Gučevo"
BRIGA
U LOVIŠTU "Jadar" je prisutan i određeni broj drugih lovostajem zaštićenih vrsta, koje se štite i koriste u skladu sa važećim propisima. Članstvo, stručna i lovočuvarska služba aktivno rade na očuvanju biodiverziteta, zaštiti i unapređenju stanišnih uslova, prihrani divljači i njenom racionalnom korišćenju - u skladu sa planskim dokumentima.
Zapratite Nportal na Fejsbuk stranici
Preporučujemo

LIČNOST ZA PONOS LOZNICE: Bivši bokser i reprezentativac Milan Aćimović
02. 10. 2021. u 09:32

"RAŠKI MOZAIK" I "METOHIJSKO POJANjE": Počeo 88. Vukov sabor u Loznici i Tršiću
13. 09. 2021. u 20:31

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)