GABRIJEL ESKOBAR: Države Zapadnog Balkana, a pre svega Srbija da traže alternative ruskom gasu

Tanjug

17. 02. 2022. u 18:01

AMERIČKE vlasti pozivaju države Zapadnog Balkana, a pre svih Srbiju, da traže alternativu ruskom gasu, saopštio je zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Gabrijel Eskobar, tvrdeći da je u tom nastojanju postignut određeni napredak.

ГАБРИЈЕЛ ЕСКОБАР:  Државе Западног Балкана, а пре свега Србија да траже алтернативе руском гасу

Foto Tanjug/AP

Govoreći u sredu u jednom od podkomiteta za inostrane poslove američkog Senata, Eskobar je naglasio da su SAD, što se tiče pitanja energetske bezbednosti, "podstakle Srbiju da razmotri alternative ruskom gasu, uključujući obnovljive izvore energije i tečni prirodni gas", preneo je Sputnjik.

- Postigli smo određeni napredak u tome, rekao je specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan.

Prema njegovim rečima, američke vlasti su blizu toga da se "neke zemlje oslobode potpune zavisnosti od ruskog gasa".

- Ako SAD uspeju da smanje udeo ruskog gasa na Zapadnom Balkanu, rezultat će biti stvaranje veliki privrednih mogućnosti za američke energetske kompanije u smislu kretanja regiona ka 'više obnovljivim energetskim' izvorima, rekao je Eskobar.

Foto N. Skenderija

SAD su više puta ponudile regionu različite izvore snabdevanja gasom, uključujući ponudu da se ruski prirodni gas zameni američki tečnim prirodnim gasom, podsetio je ruski medij.

Istovremeno, u jeku krize u odnosima Vašingtona i Moskve zbog Ukrajine, administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena kritikuje projekat gasovoda Severni tok 2, kojim bi bile povećane isporuke ruskog gasa Evropi.

BONUS VIDEO:

IZGRADNjA GASOVODA SRBIJA-BUGARSKA: Premijerka Brnabić prisustvovala početku radova

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (19)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S