SA LAŽNOM DRŽAVOM NEĆE BITI RAZGOVORA: Srbi na KiM bez verskih prava i sloboda
SRPSKA pravoslavna crkva na Kosovu i Metohiji odlučila je da do daljeg prekine sve kontakte sa kosovskim vlastima zbog kršenja vladavine prava i verskih sloboda Srba, odnosno otvorene etničke i verske diskriminacije.

Foto: D. Zečević
Ova odluka koju je prekjuče objavio manastir Visoki Dečani usledila je nakon što je kosovska policija zabranila služenje liturgije u hramu Hrista Spasa u Prištini.
- Zbog neviđenog kršenja vladavine prava i verskih sloboda bez presedana protiv naše zajednice, SPC na Kosovu i Metohiji je suspendovala kontakte sa kosovskim vlastima. Otvorena etnička i verska diskriminacija prema našoj crkvi nanosi štetu svim građanima KiM - navodi se u objavi manastira Dečani.
Dodaje se da je na otvoreno nepoštovanje sudskih odluka od privremenih institucija u Prištini i potpisanih sporazuma koje garantuju EU i OEBS, SPC upozorila međunarodne predstavnike i ukazala na potrebu za posebnim mehanizmima u zaštićenim zonama verskog i kulturnog nasleđa. I dok iz ovog manastira napominju da se i u najnovijem izveštaju Stejt departmenta o verskim slobodama ukazuje na nesprovođenje odluke Ustavnog suda u Prištini iz 2016. godine o povraćaju 24 hektara zemlje u vlasništvo manastira, Osnovno tužilaštvo u Peći, kako su preneli prištinski mediji na albanskom jeziku, pokrenulo je istragu protiv opštine Dečani.

Foto I. Marinković
Međutim, nepoštovanje sudske odluke o vraćanju manastiru Visoki Dečani, zabrana održavanja liturgije u hramu Hrista Spasa u Prištini, sprečavanje autobusa sa vernicima da odu u manastire na liturgiju, samo su neki od primera kršenja verskih prava i sloboda Srba na Kosovu i Metohiji.

Foto P. Milošević
- Nažalost, zabrana liturgije u Prištini nije jedinstven slučaj jer se to proteklih godina često dešavalo u mnogim povratničkim mestima, gde su se Srbi susretali o slavama i praznicima, a sveštenici sprečavani da služe liturgije na ruševinama crkvi - ističe Aleksandar Gudžić, istoričar iz Gračanice, napominjući da su verska prava i slobode garantovani čak i ustavom takozvanog Kosova.
NESUVISLO
NAJVIŠI zakonodavni akt samoproglašene države, napominje istoričar Aleksandar Gudžić, garantuje slobodu veroispovesti i postavlja se pitanje zašto bi sveštenici na Kosovu i Metohiji morali predstavnicima vlasti da najavljuju liturgije, odnosno verske obrede, što je sada slučaj.
Preporučujemo

NEČUVENO KRŠENjE VERSKIH SLOBODA: Iz manastira Visoki Dečani se oglasili o otimačini zemljišta od strane Prištine
03. 06. 2022. u 22:14 >> 22:15

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)