POGAŽENO SVIH PET SPORAZUMA: Očigledno nepoštovanje međunarodnog prava na primeru Kosova i Metohije

С. С. Р.

14. 12. 2022. u 10:00

POLjULjANO poštovanje međunarodnog prava i pokušaji da politika sile zameni principe poretka na kojima počivaju Ujedinjene nacije, možda se najbolje i vidi na primeru Srbije.

ПОГАЖЕНО СВИХ ПЕТ СПОРАЗУМА: Очигледно непоштовање међународног права на примеру Косова и Метохије

Foto: „Novosti“

Sporazumi koji su doneti o Kosovu i Metohiji u velikom delu se ne poštuju, iako su potpisnice najveće zemlje sveta.

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da Priština, kao ni oni koji im pomažu ne poštuju nijedan od pet sporazuma - Kumanovski, Povelju UN, Rezoluciju 1244, Briselski ni Vašingtonski.

Rezolucija 1244 doneta je u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija pre 23 godine, predviđa da je KiM u sastavnom delu Srbije. I pored toga jedan deo zemalja, predvođen zapadnim silama, priznao je lažnu državu. Rezolucija je usvojena pod glavom sedam Povelje UN, koja predviđa da ono što u njoj piše mora biti izvršeno i pod upotrebom sile, što za 1244 očigledno ne važi. U ovom dokumentu, kao i u Kumanovskom sporazumu navedeno je da se određeni broj vojnika može vratiti na KiM, uz saglasnost komandanta Kfora, što takođe nije sprovedeno.

Potpisivanjem Briselskog sporazuma, uz garancije Evropske unije, prištinska strana se pre skoro deset godina obavezala da će osnovati Zajednicu srpskih opština, što i dalje izbegava.

Beograd i Priština parafirali su u Vašingtonu sporazum koji je predviđao da albanska strana prestane da aplicira za članstvo u međunarodnim organizacijama, a srpska da lobira za otpriznavanja lažne države. Priština se opet oglušila.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (3)

BLOKADERI NAPALI POLICIJU NA BULEVARU: Užasne scene - povređen policajac, uništeno policijsko vozilo (VIDEO)