NJEGOVOM BEZOBRAZLUKU SE NE NAZIRE KRAJ Kurti: "Ne možete poslužiti makijato bez šoljice za kafu"

Novosti online

12. 01. 2023. u 12:46

PREMIJER takozvanog Kosova Aljbin Kurti rekao je da ne razume zašto Ahtisarijev plan Srbima na Kosovu nije dovoljan, kada, kako navodi, "štiti mnoga prava srpske manjine na Kosovu, nego traže i formiranje Zajednice srpskih opština", prenosi Koha.

ЊЕГОВОМ БЕЗОБРАЗЛУКУ СЕ НЕ НАЗИРЕ КРАЈ Курти: Не можете послужити макијато без шољице за кафу

Foto: EPA

To je rekao u intervjuu za nemački list "Standard", odgovarajući na pitanje o formiranju Zajednice srpskih opština.

Zašto Srbima na Kosovu nije dovoljan Ahtisarijev plan nego traže i ZSO?

Kurti je rekao da "Ustav Kosova" ne dozvoljava osnivanje ZSO na osnovu etničkih kriterijuma, jer u prvom paragrafu Ahtisarijevog plana stoji da tzv. Kosovo treba da bude multietničko društvo.

„Ujedinjenje se može tražiti duž planina Rugova i Šar-planina, ali ono ne bi trebalo da se zasniva na nacionalnom identitetu. Pitam se zašto Ahtisarijev sporazum ne može biti dovoljan, štiti manjinska prava Srba. Kada je u pitanju ZSO, želim da se osvrnem i na Bosnu i Hercegovinu. Dana 26. aprila 1991. 14 opština sa srpskom većinom se pridružilo i osnovalo Zajednicu, 9. januara 1992. proglasili su nezavisnost, a 28. februara 1992. usvojili ustav”, rekao je Kurti.

On je dalje naglasio da je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću rekao da je stekao utisak da ne želi ZSO, jer ako je želi, ne može da mu govori da ne priznaje Kosovo.

„Ne možete poslužiti makijato bez šoljice za kafu. Ali manjinska prava su veoma važan deo pune normalizacije odnosa sa Srbijom. Dakle, kada dođemo do te tačke, Srbija može da da predlog kako da to reši. Na isti način, moći ćemo da dajemo predloge o pitanjima koja smatramo važnim za manjine u Srbiji”, rekao je dalje Kurti.

Govoreći o ZSO, Kurti je pomenuo francusko-nemački plan, sa kojim kaže da je ušao u novu fazu.

„U ovom planu postoji paragraf o pravima onih koji ne pripadaju većini. Možete ga uključiti u ovaj paragraf. Čak i u okviru pregovora o potpunoj normalizaciji možemo razgovarati o tome”, rekao je Kurti.

Kada je reč o Manastiru Dečani, Kurti je rekao da su 24 hektara dodeljena ovom manastiru tokom "genocidnog režima Slobodana Miloševića", kako on navodi.

Naglasio je da je ovo osetljiva tema i da je potrebno puno razmatranja i razgovor sa svima uključenima.

„Želeo bih da se sretnem sa odgovornim ljudima u manastiru Dečani ali do sada nisu pristali da razgovaraju sa mnom“, rekao je Kurti.

(Kosovo online)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (5)

POČINJE TENISKI USTANAK: Đoković je upozoravao, nisu slušali - Teniseri sada najavljuju štrajk