GLASAJU 20 GODINA, A SADA IH ŽIGOŠU: Građani BiH koji poseduju i naše državljanstvo ovde imaju sva biračka prava
U POKUŠAJU da dokažu navodnu izbornu krađu, opozicija upire prstom u građane iz Bosne i Hercegovine koji su glasali na izborima u Srbiji. Da bi cela priča poprimila obrise trilera, te birače upleli su u beogradske izbore, a koje su videli kao jedinu priliku da "načnu" vlast naprednjaka i Aleksandra Vučića.
Glavni uslov da bi neko mogao na glasa na izborima u Srbiji - kako ističu propisi, da bira i da bude biran - jeste državljanstvo naše zemlje. Za državljane BiH nema nikakve zakonske prepreke da imaju i srpsko državljanstvo, čime automatski stiču pravo da "zaokružuju" svoje favorite na izborima u Srbiji.
Tadašnja Savezna Republika Jugoslavija, a čija je Srbija pravni naslednik, još 2003. godine potpisala je ugovor sa BiH o dvojnom državljanstvu, koji je potom i ratifikovan usvajanjem zakona u skupštini. I BiH je istovremeno sprovela sve potrebne procedure da bi počela primena ugovora.
- BiH ima zaključene bilateralne sporazume o dvojnom državljnstvu sa tri države - Republikom Srbijom, Republikom Hrvatskom i Kralj e v i n o m Švedskom. Na primer, u Ugovoru između BiH i SRJ (sada Srbije), države ugovornice su saglasne da državljanin jedne države ugovornice može steći i državljanstvo druge države ugovornice, a da sticanje drugog državljanstva neće biti uslovljeno prestankom ranijeg državljanstva - kaže, za "Novosti", Igor Letica, banjalučki advokat.
Kada je reč o Srbiji, politika oko sticanja državljanstva prilično je liberalna, ne traže se nikakvi posebni zahtevi, osim izražavanje volje da se postane naš državljanin.
Bojan Klačar, izvršni direktor CeSID, kaže da takvom fleksibilnom politikom Srbija želi da bude atraktivna, pre svega, za mlade ljude iz regiona, a ujedno i na taj nači rešava gorući demografski problem.
Svi koji su se iz bilo kojih razloga odlučili da postanu državljani naše zemlje, a koja im ne traži da se odreknu prethodnog, 17. decembra mogli su da izađu na birališta. Među njima su i građani BiH sa srpskim državljanstvom. Oni su imali dve opcije - da glasaju na nekom od 19 biračkih mesta u BiH, za šta se prijavilo 11.500 državljana Srbije koji borave u toj državi. A druga opcija, koju su mnogi izabrali, bila je da dođu do birališta u našoj zemlji.
Ko se opredelio da biračko pravo ostvari, na primer, u ambasadi Srbije u Sarajevu ili generalnom konzulatu u Mostaru, dobijao je samo jedan listić, jer je mogao da glasa samo na republičkim izborima. Isto pravilo važilo je i za sve naše ljude iz dijaspore koji su u nedelju "zaokruživali" u još 34 zemlje širom sveta.
- Za sve naše ljudi u dijaspori važi pravilo da glasaju samo na nacionalim izborima, dakle za parlament i predsednika Srbije. Oni nemaju osnova da glasaju na lokalnim izbora, s obzirom na to da se glasa po mestu stalnog prebivališta. Dakle, oni koji su stalno u inostranstvu ne mogu da u tamošnjim ambasadama glasaju za vlast u, recimo, Beogradu ili Vranju - pojašnjava Klačar.
Prema njegovim rečima, tačka na spekulacije o masovnom dolasku birača iz drugih država u Srbiju baš na dan izbora, a kako bi glasali i za lokalnu vlast, mogla bi da se stavi tzv. pasiviziranjem adresa. Međutim, to je veoma komplikovana operacija koja bi zahtevala veliku međunarodnu saradnju. Konkretno, za koga se utvrdi da u dužem periodu nije na adresi na kojoj je prijavljen, ne bi imao pravo ni da glasa na lokalnim izborima.
Nešić: Bio sam u Novom Sadu
PRAVI cunami optužbi za navodnu izbornu krađu usledio je nakon što je predsednik DNS i ministar bezbednosti BiH Nenad Nešić objavio na društvenoj mreži da je glasao i na "gradskim izborima" u Srbiji.
- Pošto se moje ime pominje u kontekstu beogradskih lokalnih izbora, na tim izborima nisam glasao. Glasao sam na biračkom mestu 180 u Novom Sadu, gde imam prebivalište.
Neproverene informacije o meni, kao i laži o krađi izbora služe samo da opozicioni prvaci u Srbiji pobegnu od odgovornosti - poručio je Nešić, navodeći da haos, nasilje i destabilizacija neće dovesti na vlast nikoga ko nema narodnu volju - zaključio je Nešić.
Ustavna obaveza
U NAJVIŠEM pravnom aktu Srbije propisana je obaveza da se štite prava naših državljana širom sveta. Tako se u članu 13 najvišeg pravnog akta, a pod nazivom "Zaštita naših državljana u inostranstvu, navodi:
- Republika Srbija štiti prava i interese svojih državljana u inostranstvu. Republika Srbija razvija i unapređuje odnose Srba koji žive u inostranstvu sa matičnom državom.
UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
27. 12. 2024. u 09:04
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometara u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
LUKAS ŽESTOKO O SEVERINI POSLE IZJAVE O JASENOVCU: "Ona je budala, priča bljuvotine o Srbiji, a sin joj Srbin"
U NOVOM izdanju emisije "Četiri i po žene", kod voditeljki Zine Al Sattaf, Katarine Odalović, Jadranke Jevtić i Maje Mojsovski Rašević, gost je bio pevač Aca Lukas.
27. 12. 2024. u 09:30
Komentari (0)