PRIŠTINA ČINI SVE DA OTERA SRBE SA SEVERA: Intervju - Danijela Vujičić, predsednica skupštinskog Odbora za KiM
NAKLONOST i tolerancija prema prištinskoj strani su više nego očigledni. Kada budu zadovoljeni jednaki kriterijumi i međunarodna zajednica pokaže političku volju u skladu sa poverenim mandatom, poštujući obaveze proistekle iz svih sporazuma čiji su sami garant - sprovođenje bezbednosti, očuvanje reda, poštovanje ljudskih prava i sloboda - možemo se nadati napretku u dijalogu.
Do sada su nečinjenjem pokazali nemoć i suštinsku nezainteresovanost na štetu srpskog naroda, pa postaju tihi saučesnici u etničkom čišćenju Srba na KiM.
Ovo Danijela Vujičić, predsednica skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju, u intervjuu "Novostima", iznosi kao glavni razlog zašto pregovori Beograda i Prištine stagniraju, dok su istovremeno Srbi u Pokrajini u sve težem položaju.
Do "mrtve tačke" u dijalogu se stiglo jer Priština uporno izbegava glavnu temu - formiranje ZSO?
- Ta "mrtva tačka", kako kažete, sredina je problema. Prenebregli ste činjenicu da Priština nije ispunila gotovo ništa dogovoreno iz Briselskog sporazuma do ZSO, a za šta je garant EU (neprimena člana 9 Prvog Briselskog sporazuma). To je rezultiralo prisustvom ROSU jedinica i nelegalnim kontrolnim punktovima na severu Pokrajine mimo sporazuma i sagrađenim bazama KBS, sve naočigled i Euleksa i Kfora, koji nisu ni osudili, ni reagovali na to što Srbi žive u okupaciji.
Očekujete li da se dijalog pokrene uz novog posrednika iz EU, nakon odlaska Lajčaka u januaru?
- Verujem da je gospodin Lajčak, čije obrazovanje i iskustvo apsolutno ne mogu poreći, svoju misiju vrlo uspešno obavio sa njegove tačke gledišta ili onih koji su mu bili pretpostavljeni, a na zadovoljstvo Prištine. Ono što najmanje očekujem jeste da budući posrednik u dijalogu ima bar toliko autoriteta da dovede za sto delegaciju iz Prištine.
Kurtijev režim je zatvorio deset privremenih opštinskih organa koje je trebalo da čine temelj ZSO. Može li se i kako sve vratiti u pređašnje stanje?
- Zahtevamo povratak na status quo ante, uklanjanjem ključnih posledica jednostranih i nekoordinisanih akcija Kurtijevog režima, što predstavlja nužnu prepostavku za smisleni napredak u procesu dijaloga i što bio dovelo do formiranja ZSO. Dovoljno je da Priština ispoštuje dogovoreno, a da EU i Kfor, kako redovno saopštavaju, "posvećeno" ispune svoje misije.
Ono što zabrinjava je represija koju nad Srbima sprovode prištinske privremene institucije već četvrtinu veka i pitanje je još koliko će naš narod izdržati.
- Upravo zatvaranjem srpskih institucija, ukidanjem srpskih banaka, dinara kao jedine legalne valute, pokušajem promene etničke strukture, davanjem legitimiteta nelegitimnim skupštinama i lažnim gradonačelnicima, Priština dokazuje da ne želi dijalog i ne da na svoju tzv. suverenost. Obećava ZSO, ali u formatu nevladine organizacije, ignorišući činjenicu da je ZSO sui generis u svim svojim nadležnostima i ovlašćenjima, jer je kao takva deo obavezujućeg međunarodnog sporazuma.
Zapad poziva Prištinu da Nacrt statuta dostavi tamošnjem ustavnom sudu, što bi se tumačilo kao gest dobre volje i ulaznica u Savet Evrope. Koliko je opasnost da budu primljeni?
- Lično ne vidim nikakvu opasnost u tome, vidim poraz SE - međunarodne oranizacije, čiji je najvažniji akt Evropska konvencija o ljudskim pravima i Evropski sud za ljudska prava, kao stalni sistem pravne zaštite. Tzv. Kosovo na sve načine pokušava da se domogne članstva u bilo kojim međunarodnim organizacijama, jer bi im to bio korak napred u priznavanju suvereniteta, integriteta. Ciljevi SE su transparenti: poštovanje ljudskih prava, a Srbi na KiM nemaju ni ona osnovna - slobodu kretanja, pravo na jezik, na rad... Tu je i unapređenje parlamentarne demokratije - podsetiću da je Kurti bacao dimne bombe u "parlamentu", u kojem se slažu samo u tome da Srbi na KiM ne treba da postoje. O uspostavljanju vladavine prava da i ne govorimo, jer hapse nevine ljude bez dokaza i na osnovu lažnih izjava osuđuju ih na najstrože zatvorske kazne.
Priština je navodno ukinula zabranu ulaska srpske robe na KiM, ali se i ona i dalje danima zadržava na Merdaru. Zašto zapadni centri ćute na to kršenje CEFTA sporazuma?
- Sporazum CEFTA, tj. o slobodnoj trgovini na Balkanu, potpisala je Privremena administrativna misija UN na Kosovu, u skladu sa Rezolucijom SB 1244, u Bukureštu 2006.
Mislim da upravo to privremenim institucijama na KiM smeta. A zašto "zapadni centri", na koga god ste mislili, ćute na to očigledno kršenje CEFTA sporazuma i ostalih dogovora vidim kao njihov poraz ka slobodnom protoku roba, usluga i kapitala.
Predsednik svima kaže istinu
BEOGRAD svuda ukazuje da su na primeru KiM poljuljani temelji međunarodnog poretka.
- Baš na tome u svojoj neprestanoj diplomatskoj borbi insistira predsednik Aleksandar Vučić, koji argumentovano, hrabro, staje pred lice dominantnih u međunarodnim odnosima, a koji ne vole da čuju da male države slobodarski razmišljaju i smeju da kažu istinu. On velike podseća da su, zarad sopstvenih interesa, gušili i guše svetski poredak protivno njegovom utemeljenju i principima poštovanja prava i pravde, ukazujući na flagrantno kršenje istih na delu srpske teritorije - KiM.
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)