KO SU NOVE MINISTARKE U VLADI SRBIJE? Biografije Aleksandre Sofronijević i Jagode Lazarević
NOVI ministri u Vladi Srbije biće Aleksandra Damjanović Sofronijević i Jagoda Lazarević, a zameniće Gorana Vesića i Tomislava Momirovića. Ovo su biografije novih ministarki u Vladi Srbije.

Foto: Ministarstvo
Aleksandra Sofronijević - nova ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture
Rođena je 1961. godine u Obrenovcu. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Od 2012. do 2014. bila je pomoćnik ministra građevinarstva i urbanizma, odgovorna za rad Sektora koji se bavi izdavanjem građevinskih i upotrebnih dozvola, energetsku efikasnost u zgradarstvu, građevinsko zemljište, republičku građevinsku i komunalnu inspekciju i upravno-pravni nadzor u oblasti državnog premera i katastra.
U periodu od 2004. do 2012. godine bila je pomoćnik ministra u Ministarstvu za kapitalne investicije, Ministarstvu infrastrukture, Ministarstvu zaštite životne sredine, rudarstva, prostornog planiranja i urbanizma.

Foto: Ministarstvo
Od 1987. do 2004. u Gradskoj opštini Savski venac obavljala je dužnosti savetnika, pomoćnika načelnika i načelnika za imovinskopravne, građevinske i komunalno-stambene poslove. Prethodno je dve godine radila kao advokatski pripravnik u oblasti građanskog i krivičnog prava.
Govori engleski jezik.
Majka punoletnog deteta.
Jagoda Lazarević - nova ministarka spoljne i unutrašnje trgovine
Rođena je 1969. godine u Beogradu, gde je završila Osmu beogradsku gimnaziju. Obrazovanje nastavlja na Studijama poslovne ekonomije i finansija na Webster University u Ženevi i Beču. Kao student generacije, 1991. diplomirala je u zvanju Bachelor of Arts, a na osnovu nostrifikacije Ekonomskog fakulteta u Beogradu iz 1996. godine priznato joj je zvanje diplomiranog ekonomiste.
Od 1993. do 2008. godine radila je u porodičnoj firmi.
Od 2008. do 2012. godine radila je u Sektoru za bilateralnu ekonomsku saradnju Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, a potom od 2012. godine u Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija na poslovima bilateralne ekonomske saradnje sa Nemačkom, Austrijom, Švajcarskom, Francuskom, SAD, Kanadom, Velikom Britanijom.
Od juna 2013. godine do aprila 2014. godine bila je posebni savetnik za ekonomske odnose sa inostranstvom potpredsednika Vlade i ministra spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, a od aprila 2014. godine do oktobra 2020. godine posebni savetnik za ekonomske odnose sa inostranstvom potpredsednika Vlade i ministra trgovine, turizma i telekomunikacija.

Foto: Ministarstvo
Od oktobra do novembra 2020. godine radila je kao šef Odseka za Evropu i prekookeanske razvijene zemlje u Sektoru za bilateralnu ekonomsku saradnju Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Decembra 2020. godine imenovana je za v. d. pomoćnika ministra trgovine, turizma i telekomunikacija za bilateralnu ekonomsku saradnju.
Od novembra 2021. godine zaposlena je u Ministarstvu spoljnih poslova, Sektoru za ekonomsku diplomatiju, a Odlukom Vlade RS postavljena je za v. d. pomoćnika ministra spoljnih poslova za ekonomsku diplomatiju, počev od 11. juna 2022. godine.
Od septembra 2018. do februara 2021. godine bila je Generalni komesar Republike Srbije na Svetskoj izložbi „EXPO 2020 Dubai“.
Vodila je pregovore o zaključenju sporazuma o slobodnoj trgovini (SST) R. Srbije sa Turskom (revizija i proširenje SST, 2017), Evroazijskom ekonomskom unijom (2019) i Velikom Britanijom (2020/21), bila je kopredsedavajuća Mešovitog komiteta Srbija-Turska za sprovođenje SST Srbija-Turska i Zajedničkog ekspertskog komiteta za ekonomsku saradnju sa Austrijom.
Govori engleski, francuski i italijanski i aktivno se služi nemačkim jezikom.

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

NEMA KAMERA, RADARA, NI POLICIJE: U Srbiji uveden NOV NAČIN merenja brzine - kazne stižu na kućnu adresu
SISTEM koji funcioniše potpuno automatski.
03. 07. 2025. u 19:09
Komentari (1)