REKTORSKI KOLEGIJUM ODBIO DIJALOG, NEĆE DA RAZGOVARAJU: Kako, zašto i šta sad?

Новости онлајн

04. 02. 2025. u 17:36

REKTORSKI kolegijum Univerziteta u Beogradu danas je odbio poziv predsednika Aleksandra Vučića na dijalog o (ne)ispunjenosti studentskih zahteva. Šta su razlozi ovog odbijanja? Šta su sledeći koraci? Da li postoji volja za dijalogom i da li se nazire ikakvo rešenje krize, ili smo u novoj fazi društvene nestabilnosti u koju smo ušli posle 1. novembra i pada nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad, kada je poginulo 15 ljudi?

РЕКТОРСКИ КОЛЕГИЈУМ ОДБИО ДИЈАЛОГ, НЕЋЕ ДА РАЗГОВАРАЈУ: Како, зашто и шта сад?

univerzitet u beogradu

"Blic" saznaje da je današnjem saopštenju Rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu u prethodnih nekoliko dana prethodio ovaj sled događaja.

Najpre je u petak održan sastanak proširenog Rektorskog kolegijuma. Prošireni Rektorski kolegijum čine rektor Vladan Đokić, prorektori, dekani svih fakulteta, direktori svih instituta i predsednici veća grupacija fakulteta. Na sastanku je dogovoreno da Rektorski kolegijum bude tim za dijalog sa svim državnim institucijama, kako se ne bi pojedinačno svi dekani i rektori sastajali sa institucijama.

Posle toga, predsednik Aleksandar Vučić je u ponedeljak poslao otvoreno pismo Rektorskom kolegijumu i pozvao ih na dijalog u vezi sa ispunjenjem četiri studentska zahteva.

- Ukoliko studenti i profesori visokoškolskih ustanova stoje na stanovištu da deo zahteva nije ispunjen, ili da zahtevi nisu ispunjeni u potpunosti, neophodno je otvoriti dijalog o tome, kao i o svim drugim pitanjima koja mogu biti od značaja za prevazilaženje postojeće situacije - naveo je Vučić u otvorenom pismu.

Sutradan, u utorak, Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu je, međutim, odbio dijalog. S druge strane, u saopštenju su naveli da je "dijalog ključno sredstvo u izgradnji demokratskog društva", da Univerzitet u Beogradu "stoji na raspolaganju javnosti i institucijama za svaku temu od društvenog značaja, u okvirima nadležnosti i stručnosti", te da "ostaju otvoreni za razgovore".

Dr Đorđević: Sve strane da kažu ko s kim želi da razgovara

Zasad nije poznato s kojim institucijama je Rektorski kolegijum sada spreman na dijalog, posle odbijanja Vučićevog poziva. Miroslav Đorđević, doktor Ustavnog prava, kaže za "Blic" da "sve strane treba da kažu ko s kim želi da razgovara, da bi država utvrdila da li su svi studentski zahtevi ispunjeni ili nisu".

- Po meni, poziv predsednika na dijalog sa Univerzitetom u Beogradu nije bio loš. Ako Univerzitet u Beogradu ne želi da razgovara sa predsednikom, treba da kaže s kojom institucijom želi. Vrhovno tužilaštvo je, kao organ koji je nadređen i Tužilaštvu u Novom Sadu, već pružilo ruku studentima za razgovor, ali studenti su to odbili. Mogu da shvatim da postoji nedostatak poverenja, ali za izgradnju poverenja neophodne su dve strane i razgovor. Ne možemo živeti jedni i pored drugih i da ne razgovaramo. Ovo se svodi na društveni dijalog - kaže Đorđević za "Blic".

Ne zna se kad će se ekspertski timovi oglasiti da li su ispunjeni studentski zahtevi

Šta su sledeći koraci?

"Blic" je u vezi s ovim pitanjima poslao upit Rektoratu, ali odgovor nije stigao do trenutka objavljivanja ovog teksta. Deluje da od dijaloga bar s predsednikom u ovom trenutku nema ništa, a šta su onda sledeći koraci?

Na momenat, moglo bi se zaključiti da je Rektorski kolegijum odbio dijalog s predsednikom Vučićem jer se, između ostalog, oglasio nenadležnim za takvu raspravu o studentskim zahtevima. Kako su naveli u njihovom današnjem saopštenju, dijalog "nije moguć, a ni delotvoran ako se organizuje između dve strane koje nemaju mandat da o zahtevima raspravljaju i kojima zahtevi nisu ni upućeni".

S druge strane, Iva Draškić, dekanka Filološkog fakulteta, potvrdila je za "Blic" da je prošireni Rektorski kolegijum doneo odluku da se formiraju dva ekspertska tima kojima će zadatak biti da pomognu studentima da se utvrdi da li su ispunjeni postavljeni zahtevi.

- Ta dva ekspertska tima činiće predstavnici četiri fakulteta: Građevinskog, Pravnog, Arhitektonskog i Ekonomskog fakulteta. Oni su nadležni za utvrđivanje činjenica oko postavljenih zahteva, a zaista ne mogu da procenim koliko će im trebati vremena da završe rad - rekla je Draškić.

Draškić nije želela da odgovori na pitanje s kim je dijalog prihvatljiv i istakla je da je to pitanje za Rektorski kolegijum.

Goran Roglić, dekan Hemijskog fakulteta, nije želeo da priča o pojedinostima dok, kako je rekao za "Blic", ne stigne stav Studentskog plenuma.

- Bez komentara sam, s obzirom na to da je doneta odluka da se prvo konsultuju Studentski plenumi. Neki su se već izjašnjavali, neke očekujemo. Tek nakon što se svi izjasne biće iznete detaljne informacije - kazao je Roglić.

(Blic)

BONUS VIDEO - Veličanstven skup Srpske liste u Leposaviću

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (27)

„MOSTARSKE KIŠE“ NA DORĆOLU: Pesničko-muzičko veče „Živa reč – Pero i Miloš Zubac” u Fondaciji Mozzart