ŠOLAKOVI MEDIJI PROLONGIRAJU BLOKADE: Brane objavu da su svi zahtevi ispunjeni - profesori profitiraju na grbači studenata

Новости онлине

05. 02. 2025. u 10:31

DRAGAN Šolak, vlasnik Junajted grupe, N1, Nove, Danasa i Radara na vebu i u printu, putem svojih medija sprečava objavu studenata da su svi zahtevi ispunjeni.

ШОЛАКОВИ МЕДИЈИ ПРОЛОНГИРАЈУ БЛОКАДЕ: Бране објаву да су сви захтеви испуњени - професори профитирају на грбачи студената

FOTO: Printskrin

Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu juče je saopštio da odbija poziv na dijalog koji je uputio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Neprihvatanjem pružene ruke za razgovore o prevazilaženju aktuelne situacije, Rektorski kolegijum je praktično pobegao od preuzimanja odgovornosti i sakrio se iza studenata. Postavlja se pitanje zašto i kakve posledice će ovakav potez imati po studente i celo društvo.

Foto Tanjug/M.Đ

Profesorsko "ne"

Rektorski kolegijum je saopštio da "niz nedoslednosti u javnim istupanjima predstavnika državnih organa ne uverava da je dijalog koji vodi ispunjenju studentskih zahteva moguć, a ni delotvoran ako se organizuje između dve strane koje nemaju mandat da o zahtevima raspravljaju i kojima zahtevi nisu ni upućeni".

- Poziv na dijalog dolazi u trenutku kad su prekoračene sve moralne i zakonske norme, u atmosferi opšteg nepoverenja. Kao predstavnici Univerziteta i akademski građani dodatno smo obeshrabreni da je predloženi dijalog moguć zbog kontinuiranih napada usmerenih protiv akademske zajednice u medijskom prostoru, a još brutalnijih, nedopustivih, fizičkih napada u javnom prostoru. Univerzitet u Beogradu još jednom insistira na ispunjenju studentskih zahteva od strane nadležnih institucija i podseća da se dijalog mora voditi u atmosferi uzajamnog uvažavanja između svih relevantnih aktera, s poverenjem u institucije i u okvirima pojedinačnih nadležnosti - navodi se u saopštenju.

Rektorski kolegijum je naveo i da je "Univerzitet u Beogradu spreman da studentima pruži ekspertsku podršku u cilju utvrđivanja ispunjenosti zahteva, da svoje dalje aktivnosti na uspostavljanju društvenog dijaloga usaglasi sa odlukama studentskih plenuma i time očuva jedinstvo Univerziteta".

- Smatramo da je dijalog ključno sredstvo u izgradnji demokratskog društva, te Univerzitet u Beogradu, kao predstavnik akademske zajednice, važan društveni akter i respektabilan sagovornik, stoji na raspolaganju javnosti i institucijama za svaku temu od društvenog značaja, u okvirima nadležnosti i stručnosti. Zahvaljujemo na pozivu i uveravamo predsednika i javnost da sve dok radimo u skladu sa poverenim dužnostima i u okvirima naših nadležnosti i kompetencija, radimo za dobrobit univerzitetske zajednice, studenata i celokupnog društva. U tom duhu ostajemo otvoreni za razgovore, sa punom akademskom i ličnom odgovornošću - zaključuje se u saopštenju.

Foto P.M

Profesori, tražili stručni tim za pregovore

Profesori, tražili ste stručni tim za pregovore. Tim je napravljen, predsednik vam je ponudio dijalog i onda ste taj dijalog tako glatko, posle svega 24 sata, odbili i precrtali! Ni najmanju šansu niste dali dijalogu, a nazivate se profesorima? Od ovoga dana, kada je Rektorski kolegijum saopštio odluku da odbija ponuđene razgovore sa institucijama države, postalo je kristalno jasno da su neki profesori procenili da im se više isplati da se šlepaju na studente, umesto da kao odgovorni autoriteti akademske zajednice preuzmu odgovornost. Profesori ama baš ništa ne rizikuju, a studenti, kao i đaci, rizikuju sve — nastavu, verovatno i celu školsku godinu, upis u školu ili na fakultet, mesto u učeničkom i studentskom domu, školarinu... Toliko je toga što su studenti i đaci postavili kao ulog i jedini su koji su žrtvovali važan deo svog odrastanja i školovanja.

Krajnje licemerno zvuči kada Rektorski kolegijum kaže da ostaje otvoren za razgovore. Dok se studentima šteta iz dana u dan uvećava, njihovi profesori redovno drže nastavu na stranim fakultetima i uredno se prijavljuju za projekte, jer profesorski kućni budžet ne sme da trpi.

Na studentskoj grbači

Profesori su svesni da su zahtevi studenata suštinski ispunjeni, ali svi oni koji javno nastupaju uporno izbegavaju da to jasno kažu. Neki od njih imaju lične agende i među njima se najviše ističe bivši dekan Građevinskog fakulteta u Beogradu Vladan Kuzmanović. Namernim i neodgovornim dezavuisanjem činjenica u objavljenoj dokumentaciji o nadstrešnici profesori zapravo održavaju maglu oko ispunjenih zahteva studenata i produbljuju tenzije. Iako deklarativno brane autonomiju univerziteta, oni su ti koji ovu ustavnu kategoriju ugrožavaju.

Univerzitet, u smislu funkcionisanja kao visokoškolske ustanove, treba da bude nedodirljiv za državu, ali autonomija znači i da bude nedodirljiv i za sve druge uticaje, stranačke, političke, ili uplive iz neke druge interesne sfere.

Svedoci smo takođe da se profesori neetički ponašaju kada je reč o njihovoj osnovnoj dužnosti — držanju nastave. Ta uzvišena privilegija bačena je pod noge za ovu priliku, ali ponovo na isključivu štetu studenata. Nemojte brinuti, profesori će svoje titule i privilegije ponovo prigrliti bez ikakve moralne tegobe.

Iz svega ovoga neko i te kako profitira. Profesori ne samo da nemaju ni najmanju nelagodu da podignu svoje plate već su direktno zahvaljujući ispunjenju studentskog zahteva dobili povećanje zarada. Dakle, profesorska elita sa univerziteta obezbedila je za sebe bolji materijalni položaj, a od juče je i zvanično pobegla od preuzimanja odgovornosti za stanje u visokoškolskoj ustanovi od nacionalnog značaja.

FOTO: Arhiva

Na grbaču studenata i đaka smestili su se još neki koji na takvoj kukavičkoj poziciji vide priliku za zaradu, bilo da je izražena u novcu, uticaju, moći ili nekom drugom vrlo opipljivom interesu.

Vidljivi su manevri Dragana Šolaka i ekipe, koji horski ujednačeno rade na tome da se spreči proglašenje ispunjenosti zahteva studenata i tako ova situacija nestabilnosti u Srbiji produbi. Tu su opozicione stranke, Priština, Hrvatska, zapadne sile... Sve se to radi kroz medijski pritisak i spinovanje, uz uložen ogroman novac i posvećen rad na terenu.

Ipak, svi ovi faktori potcenili su studente i narod u jednoj stvari. Studenti i narod nisu antisrpski orijentisani.Nipošto! Oni ne otcepljuju Kosovo od Srbije, ne priželjkuju nikakve nemire u regionu niti guraju Srbiju pod tepih. Ne, studenti su baš ustali da kažu da žele Srbiju kao ozbiljnu državu u kojoj vladaju pravda, poštenje i zakon i u kojoj žele da žive. Ništa više i ništa manje od toga. Svi profiteri koji to pokušavaju da uprljaju nisu dostojni da im drže lekcije i daju savete.

(Kurir)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Uvećanu prostatu prepoznajemo po promenama u mokrenju