FORMIRANA ANKETNA KOMISIJA ZA PAD NADSTREŠNICE: Članovi nezavisni od Đilasa i Šolaka taman koliko je i Proglas od njih

Новости онлине

05. 02. 2025. u 17:11

KAKO vreme odmiče, opozicione stranke u Srbiji pribegavaju sve providnijim manevrima kojima nastoje da iz novosadske tragedije za sebe izvuku dobit.

ФОРМИРАНА АНКЕТНА КОМИСИЈА ЗА ПАД НАДСТРЕШНИЦЕ: Чланови независни од Ђиласа и Шолака таман колико је и Проглас од њих

Foto: Printskrin

Đilasu, po svemu sudeći, nije uspeo pokušaj da preko najpoznatijih Proglasovaca, Bjele, Kesića i ekipe, na mitingu u Novom Sadu preuzme proteste – neki fakultetski plenumi ogradili su se od pojavljivanja stranačkih ličnosti na blokadama, a poslednji u tom nizu je novosadski Pravni fakultet.

Iako su akademski građani izrazili nedvosmislenu volju da svoje bitke za više pravde u društvu vode sami, srpska opozicija, predvođena Draganom Šolakom i njegovim imenjakom i pulenom Đilasom, nastavlja da oko njih obigrava. A sada se pravi novi pokušaj od njihovih dugogodišnjih pouzdanih saradnika i malo manje poznatih Proglasovaca. Tako je danas objavljeno da je „grupa univerzitetskih profesora i stručnjaka iz različitih oblasti formirala anketnu komisiju koja bi trebalo da istraži šta se sve dešavalo u slučaju rekonstrukcije zgrade Železničke stanice u Novom Sadu… kako je došlo do nesreće i ko je sve odgovoran.” Na taj se način ova „grupa profesora i stručnjaka“ kači na studentski voz, čiji je osnovni zahtev utvrđivanje činjenica o nesreći. Ali nekoliko stvari oko ove „istrage“ baca sumnju na njihove motive.

Najkraće, reč je o zloupotrebi tragedije i vrlo prljavoj političkoj igri.

Prvo, treba imati na umu da je Univerzitet u Beogradu doneo odluku da formira dve ekspertske grupe u vezi sa studentskim zahtevima. Njihov zadatak je „da na osnovu dostupne dokumentacije i stručne analize izradi izveštaj koji će biti predstavljen Proširenom rektorskom kolegijumu i studentskim plenumima“. Cilj je da se studentima da „stručno mišljenje, kako bi plenumi mogli doneti informisane odluke na osnovu proverenih činjenica sa predlogom za dalje postupanje“, navodi se u predlogu.
Za članove ekspertskih grupa predloženi su rektor BU i profesori sa Građevinskog, Ekonomskog, Pravnog, Arhitektonskog fakulteta...

I sad, ođedniom, imamo ovu „anketnu komisiju“, za koju ne znamo ko ju je formirao, odnosno ko joj je dao pravo da bilo šta zaključuje. „Našla se grupa profesora i stručnjaka...“

„Građevinskim pitanjima“ baviće se Vladan Kuzmanović, profesor Građevinskog za kojeg se veruje da je pre izvesnog vremena inicirao zaključak da Vlada nije objavila svu dokumentaciju, a kad su predstavnici države saopštili da je naknadno dato i sve poslato što je zahtevano, Kuzmanović se ućutao, odbivši da potvrdi da su sva dokumenta sa njegovog spiska sada dostupna. Sada ga vidimo opet u ulozi ocenjivača.

Zanimljivo je da je ova komisija odredila samo dva člana da se bave „građevinskim pitanjima“: Kuzmanovića i Danijela Dašića, koji je još na dan trgedije saopštio da zna šta se desilo, a kojeg Južne vesti predstavljaju kao dugogodišnjeg regionalnog predstavnika USAID u Nišu. USAID je ovih dana, inače, u centru pažnje svetske javnosti pošto ga je Trampova administracija raskrinkala kao organizaciju za rasipanje američkog novca za finansiranje raznoraznih aktivnosti po svetu.

Ova dva stručnjaka, dakle, smatraju da su dovoljni da rušenje novosadske stanice razmotre sa građevinskog aspekta, ali su za „medijska pitanja“ (šta će oni da rade?) određena tri člana, među njima i Zoran Gavrilović iz BIRODI-ja, poznat u NVO krugovima kao „jedan čovek, a tri organizacije“.

Jednog člana više, dakle četiri, ima „potkomisja za ekonomska pitanja“, među kojima su Ognjen Radonjić sa Filozofskog fakulteta, koji se zalagao za samostalno učešće Srbije protiv nasilja na izborima 2023. i Dejan Šoškić, bivši guverner NBS u vreme kad je Demokratska stranka imala većinu u Skupštini.

I uopšte, manje-više svi članovi ove samozvane anketne komisije povezani su sa delom srpske opozicije kojom diriguju Dragan Šolak i Dragan Đilas.

Pomenuti Gavrilović, i članice „pravne potkomisije“ Vesna Rakić Vodinelić i Vida Petrović Škero bile su potpisnice „Apela protiv govora mržnje“ – pisma podrške Đilasovoj „Srbiji protiv nasilja“ 2023.

Član ove potkomisje Savo Đurđić redovni je saradnik Šolakovog Danasa, a Sofija Mandić 2022. bila je u u timu Zdravka Ponoša. Još jedan iz ovog društva, Tanasije Marinković sa Pravnog fakulteta, istupao je pre izbora kao funkcioner Demokratske stranke, a advokat Jovan Rajić bio je angažovan i u opozicionoj anitilitjumskoj kampanji…

Koga ne mrzi, neka prebroji koliko su puta članovi ove komisije gostovali u Utisku nedelje i drugim emisijama na Šolakovim televizijiama, i dali intervju njegovim novinama… Mi se time nećemo baviti, monotono je, jer svi oni u svojim javnim istupima vrte istu pesmu od tri tona: „Dole Vučić – živeo Dragan Đilas“ ili njenu noviju, i oni smatraju lukaviju varijantu, „Dole Vučić – živeli studenti i Proglas“.

Šolaka u javnim istupima ne pominju, ali su svi oni u njegovoj senci, i u službi njegovih interesa.

A istina o novosadskoj tragediji?

Kome je među njima do toga?!

(Kurir)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LEPE VESTI: Dvostruka šampionka Vimbldona se vraća na teren (FOTO)