MALI ODUVAO NIKEZIĆA: Dok EU usporava, Srbija beleži rast i gradi budućnost! Vi nudite povratak u prošlost!

Novosti online

24. 04. 2025. u 14:16

MINISTAR finansija Siniša Mali odgovorio je na najnovije izjave potpredsednika SSP-a, Dušana Nikezića.

МАЛИ ОДУВАО НИКЕЗИЋА: Док ЕУ успорава, Србија бележи раст и гради будућност! Ви нудите повратак у прошлост!

Foto: Instagram/mali_sinisa

- Skok u prošlost

Tačno je da je niska privredna aktivnost jedne zemlje, aposlutno u korelaciji sa nivoom korupcije, na šta nas podseća Dušan Nikezić, potpredsednik SSP-a. On to svakako najbolje zna jer je 2012. godine, u koju Nikezić i Dragan Đilas pokušavaju da vrate Srbiju, BDP po glavi stanovnika iznosio tek 4.870 evra. Danas, 13 godina nakon što se Srbija oslobodila najkorumpiranije i najnesposobnije vlasti u istoriji, srpski BDP dostiže 12.580 evra po glavi stanovnika. Ovaj rast svakako nije poguran korupcijom, kako kaže Nikezić, već odgovornim ekonomskim potezima koji su nas podigli sa dna evropske ekonomske lestvice na vrh liste najbrže rastućih evropskih ekonomija.

Ali, tako to zvuči kada najkorumpiraniji govore o korupciji. “Analitičar korupcije”, upućeni poznavalac i svakako stručni konsultant za ovu oblast, Nikezić, kaže i da “investitori ne dolaze jer mi imamo jedan pogrešan model srpske privrede”. Pomešao je papire pa čita svoju izjavu iz 2012. Tako bi to jedino imalo smisla. Jer, 2012. godine Srbija je imala 0,8 milijardi evra stranih direktnih investicija, dakle mučila se da prebaci “magičnu milijardu”, jer se niko od inestitora nije usuđivao da plasira novac u nesigurnu zemlju bez razvijenog poslovnog ambijenta, zakonski nedovoljno uređenu, zemlju koja ni građanima nije uspevala da obezbedi prostojan život jer je prosek plata iznosio pretužnih 330 evra, penzija 202. Kakvom su se odnosu investitori mogli nadati u zemlji koja nije mislila ni o svojim građanima? Nisu, zato ih i nije bilo. Zbog vaše korupcije, neznanja i nesposobnosti da obezbedite razvoj. Baš zato je još uočljivija njihova današnja vera u Srbiju, jer vide transparentnost, otvorenost za saradnju i želju da se Srbija menja. Kapital je, Nikeziću, plašljiv na korupciju, zato je i zaobilazio Srbiju dok sve Vi njom upravljali.

Danas, kada je Srbija već više od deset godina u proseku najbolnijih ekonomskih reformi koje već uveliko daju rezultate, ex stručnjake za korupciju boli rezultat – priliv 5,2 milijarde evra stranih direktnih investicija u 2024. Šta to znači za Srbiju? Pa, život. To znači da smo u protekloj deceniji otvorili više od 500.000 novih radnih mesta, da smo podigli prosek plata na više od 900 evra, penzija na više od 430 evra, da smo 6,5 puta uvećali priliv stranih direktnih investicija jer investitori danas žele da ulažu u Srbiju koja gradi, razvija se, modernizuje, neguje investitorske relacije jer joj to donosi nova radna mesta za njene građane i dalji rast plata i penzija.
Jel taj deo ne razumete?

Ili i evropske ekonomije smatrate korumpiranim, budući da izveštaj MMF-a prognozira da evrozonu očekuje ekonomsko usporavanje sa 0,9 odsto u 2024. na 0,8 odsto u ovoj godini? Za to vreme, prognoza rasta za Srbiju je revidirana sa 4,2 na 3,5 odsto. Kako to onda tumačite? Jel to što je četiri puta veći srpski rast od evropskog znači da je evropska ekonomija četiri puta korumpiranija? Nemoguće da Vaša ekspertiza ne pokriva evropske parametre, ili Vas samo zanima osporavanje rezultata Srbije, jer je to zemlja u kojoj biste opet da se dokopate neke funkcije?

Najbolja potvrda naših rezultata jeste činjenica da je naša zemlja početkom oktobra 2024. godine, prvi put u istoriji, dobila investicioni rejting, koji joj je dodelila međunarodna rejting agencija „Standard and Poor΄s“. Jel i to sporno? Agencija tom ocenom potvrđuje da uspešno sprovodimo započete reforme i da se nalazimo na putu razvoja i napretka. A tu smo jer ulažemo, radimo i gradimo Srbiju kakvu želimo, podsećajući se stalno kakva je sa Vama bila Srbija, ona koju ne želimo nikada više.
Možda je najplastičniji opis onoga šta smo prošli u procesu reformi, ubrzanja napretka i rasta broj izgrađenih kilometara. Od 1945. do 2012, za 67 godina u Srbiji je izgrađeno 594 kilometara puteva, brzih saobraćajnica. Od 2012. godine - 589. To znači da je pre 2012. godine u proseku građeno 8,8 kilometara puteva godišnje, danas, od 2012. čak 45,3 kilometra godišnje. Odnosno, ono što mi danas izgradimo za godinu dana, nekada se u Srbiji gradilo više od pet godina.

To je možda najbolji prikaz današnje brzine ekonomskog napretka, a za Srbiju, koja je sada jedna od top tri najbrže rastuće ekonomije u Evropi od presudnog je značaja da više ne dozvoli srljanje u bankrot, u srozavanje životnog standarda i usporavanje. Predugo smo to čekali i previše je truda uloženo da bi se tek tako odbacilo. Srbija će nastaviti da raste i da se razvija. Uprkos vama.

A Vi? Pa, Vi ste samo još jednom pomešali, Nikeziću, mnogo toga. Naš program se zove “Skok u budućnost”. U njemu nema mesta za stručnjake za skok u prošlost  - navodi se u objavi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA JE ZGROŽENA: Dobila je ovu vest i ne može da veruje da se to dogodilo