PRIRODNI DRAGULJ U SRCU SRBIJE: Marko Đurić podelio sjajan snimak veličanstvenog jezera Gazivode (VIDEO)

Novosti online

16. 08. 2020. u 17:07

Direktor Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić na svom fejsbuk profilu je objavio snimak prirodnih lepota jezera Gazivode.

ПРИРОДНИ ДРАГУЉ У СРЦУ СРБИЈЕ: Марко Ђурић поделио сјајан снимак величанственог језера Газиводе (ВИДЕО)

Foto: Tanjug/Facebook

Uz snimak, koji prikazuje Gazivode u punom sjaju, Đurić je napisao da je to jedan od najlepših prirodnih dragulja u srcu naše zemlje, i da će Kosovo i Metohija uvek biti srce Srbije.

Jezero Gazivode je veštačko jezero nastalo 1977. godine pregrađivanjem reke Ibra u njenom gornjem toku.

Pored prirodnih lepota, Gazivode su sjajno arheološko nalazište.

Tokom 2017. i 2018. godine međunarodni tim arheologa i naučnika je otkrio više spomenika srednjovekovne srpske kulture na dnu jezera.

Najznačajniji od njih su: ostaci palate srpske srednjovekovne kraljice Jelene Anžujske, ostaci manastira Čkilje, zvonika iz 13. veka, dve srednjovekovne crkve, devet rimskih nekropole.

Među podvodnim otkrićima nalaze se ostaci škole za dame, i delovi dvorca u potopljenom selu Brnjaci, odakle je Jelena Anžujska upravljala teritorijama tadašnje Zete, Trebinja, Plava, Poibarja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

TUGA: Preminula velika NBA legenda! Odmah se oglasio Čarls Barkli