"NOVOSTI" ISTRAŽUJU! Kakve su šanse da Priština ispuni obaveze preuzete u Vašingtonu
SUDEĆI prema dosadašnjem odnosu kosovskih vlasti prema srpskim svetinjama u pokrajini, veliko je pitanje hoće li paraf Avdulaha Hotija, premijera privremenih institucija u Prištini, stavljen na sporazum u Vašingtonu nešto promeniti u praksi.
Prištinska strana se u Beloj kući obavezala na to da će štititi i promovisati slobodu veroispovesti, kao i na zaštitu verskih lokaliteta i sprovođenje sudskih odluka koje se odnose na Srpsku pravoslavnu crkvu, ali to su joj nalagali i sopstveni propisi, pa se za to nije mnogo marilo.
Priština, inače, još od 2008. ima Zakon o specijalnim zaštićenim zonama, koji je obavezuje da osigura zaštitu srpskih pravoslavnih manastira, crkava i ostalih verskih, istorijskih i kulturnih mesta koja imaju poseban značaj za zajednicu kosovskih Srba. Prema tom propisu, u zaštićenoj zoni treba da se "očuva monaški život sveštenstva, karakter i izgled zaštićenog mesta, istorijski, kulturni, arhitektonski ili arheološki kontekst..." Baš ovaj zakon zabranjuje da se unutar specijalnih zaštićenih zona grade tranzitni putevi, ali to nije bila brana da se u blizini Visokih Dečana započne sa gradnjom magistralnog puta Dečani - Plav.
Šef skupštinskog odbora za KiM u prethodnom sazivu Milovan Drecun kaže, za "Novosti", da je teško predvideti kako će se Priština ponašati po pitanju sprovođenja sporazuma iz Bele kuće ako izostane pritisak Amerike.
- SAD su pokazale da mogu presudno da utiču na političke procese na KiM i albanske stranke će to verovatno imati u vidu. Neće nikome biti u interesu da ne poštuje sporazum, ali sve će zavisiti od toga kako će se postaviti Amerika - navodi Drecun.
Da je iluzorno očekivati da sporazum iz Vašingtona, u delu koji se odnosi na SPC, bude primenjen, smatra književnik i novinar sa KiM Živojin Rakočević, koji za naš list objašnjava da na terenu nema kapaciteta za njegovu primenu jer "etnokratija koja vlada u Prištini nakon ovoliko vremena i međunarodne podrške ne može da prepozna druge i drugačije".
NE KRADEMO, U SVOM SMO DOMU
VERNI narod i monaštvo na Kosovu za srpske svetinje se bori istinom i molitvom susrećući se sa Bogom i jedni sa drugima. Niti smo ukrali, niti ćemo ukrasti imovinu drugih, ali nećemo dozvoliti da nas u našim domovima neko naziva lopovima.
Ovo je na svom tviter-nalogu poručio otac Sava Janjić, iguman manastira Visoki Dečani, povodom svojatanja srpskih pravoslavnih svetinja od strane Albanaca.
Prištinski list "Koha" objavio je tekst u kojem se navodi da pravoslavni manastiri i crkve iz perioda Nemanjića ne pripadaju Srbiji već da je u pitanju "drevno albansko nasleđe nastalo na vizantijskim spomenicima u srednjem veku".
D. Z.
- Postoji stalna tendencija u kojoj bi trebalo da getoizirani Srbi, naša nauka, kultura, duhovnost i politika pristanu na tuđu slobodu i drugačiji kulturni model. Albanske vlasti, uključujući i one najliberalnije pojedince, ne mogu da prihvate nepodnošljivu težinu srpskog nasleđa na KiM. Kreirali su atmosferu koja se bazira na legalizaciji otimanja imovine SPC koju je sprovela Komunistička partija Jugoslavije i tu postoje dva stava: prvi - da crkve postanu kosovski muzeji i nasleđe "naroda Kosova", a drugi je promena vlasništva, sličan onome u Crnoj Gori. Sada smo u trećoj fazi agresivne pseudonaučne propagande koja Albancima objašnjava da su im Srbi u srednjem veku oteli crkve i manastire - smatra Rakočević.
On ukazuje i na to da su Albanci toliko vezani za Demokratsku stranku u SAD, da se ovaj sporazum doživljava kao nasilje Donalda Trampa i republikanaca:
- Ovde se sve, od restorana do auto-škola, kreće u kulturološkom rasponu od Džordža Robertsona (generalni sekretar NATO u vreme bombardovanja SRJ) do Veslija Klarka. Jedna auto-škola iz Kosova Polja zove se "Vesli Klark".
OVE NEDELjE O ZSO I IMOVINI
SLEDEĆA ekspertska runda dijaloga Beograda i Prištine biće prekosutra u Briselu. Portparol EU Peter Stano najavio je da se nastavljaju razgovori o temama pokrenutim na poslednjem sastanku na najvišem političkom nivou, odnosno o nevećinskim zajednicama (što podrazumeva i pitanje ZSO), rešavanju međusobnih finansijskih potraživanja i imovini.
Preporučujemo
BEZ ZSO DIJALOG OSUĐEN NA KRAH: I nova vlada u Prištini pokušava da ignoriše obavezu
12. 09. 2020. u 07:30
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)