SRBIJA JOŠ U EU "KARANTINU"? EU bi u sredu mogla da donese odluku o povratku Srbije na listu za slobodan ulazak

Tanjug

15. 09. 2020. u 13:01

ZEMLjE članice trebalo bi sutra da donesu odluku o mogućem vraćanju Srbije na listu zemlja na koje se ne primenjuju restrikcije na ulazak u EU.

СРБИЈА ЈОШ У ЕУ КАРАНТИНУ? ЕУ би у среду могла да донесе одлуку о повратку Србије на листу за слободан улазак

Foto: EPA

Iako su pitanje otvranja granica za Srbiju pokrenule neke zemlje članice, opšta ocena je da se epidemiološka situacija još nije dovoljno stabilizovala, saznaje Tanjug u Briselu.

O pitanju povratka Srbije na listu trećih zemlja za koje ne važe restrikcije putovanja u EU razgovaralo se poslednjih dana na radnim telima Saveta EU.

U diplomatskim izvorima za Tanjug navode da su neke od zemlja članica podržale ”zeleno svetlo” za Srbiju, ali da su i pored poboljšanje epidemiološke situacije u zemlji, brojke ”malo preko” EU kriterijuma od 16 zaraženih na 100.000 stanovnika.

"Nisu velike šanse da se na sutrašnjem sastanku donese odluka o vraćanju Srbije na listu. Većina zemlja članica smatra da bi trebalo sačekati da se epidemiolška situacija stabilizuje na duži rok kako u Srbiji, tako i u EU", navode izvori Tanjuga.

Srbija se našla 1. jula na listi 15 zemlja koje zbog ”bolje ili jednake” epidemiološke situacije nisu imale restrikcije na ulazak u EU prostor.

Međutim, zbog novog naleta infekcije korona virusom, Srbije je skinuta sa te liste dve nedelje kasnije.

U trenutku kada se epidemiološka situacija u Srbiji stabilizuje, veći deo EU tek ulazi u tzv ”drugi letnji talas” COVID19.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (1)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S