KORONA "KROJI" SPISKOVE: Interesovanje roditelja za produženi boravak dece posle nastave
GRUPE za produženi boravak od prvog do četvrtog razreda biće formirane u septembru, a od razvoja epidemiolške situacije će zavisiti da li će biti ograničenja broja mesta, kao što se dogodilo prošle godine.
U školama čekaju preporuke Kriznog štaba, najpre o početku školske godine, a zatim i o produženom boravku i ostalim aktivnostima u školi.
Prema rečima Slavka Gaka, sekretara za obrazovanje i dečju zaštitu, reč je o usluzi koja je od velikog značaja za roditelje koji nemaju kome da ostave decu posle škole dok su na poslu. On navodi da plate učitelja i učiteljica u boravku finansiraju Grad i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
- Grad Beograd godišnje za ove namene izdvaja oko 150 miliona dinara - kaže Gak.
- Protekle školske godine u 111 beogradskih škola, koje su imale potrebu za produženim boravkom, boravilo između 7.000 i 8.000 dece u 295 grupa. Ako se tome pridoda i broj dece koji finansira Ministarstvo, ukupan broj je veći.
Sa decom u boravku rade profesori razredne nastave, učitelji koje angažuju škole, a zainteresovani roditelji se prijavljuju u školi. Da bi jedna škola pružila uslugu produženog boravka dece, potrebno je da za to ima adekvatan prostor, opremu i nastavna sredstava. Potrebna je inicijativa Saveta roditelja, saglasnost nastavničkog veća i odluka školskog odbora.
- Broj grupa zavisi od interesovanja roditelja za ovu uslugu koja je besplatna - navodi Gak.
- Roditelji plaćaju samo hranu ukoliko u njihovoj školi postoje organizovani obroci.
Sama organizacija obroka i aktivnosti dece tokom boravka su u nadležnosti škole i to je odgovornost direktora.
Prošle godine su, pojedine škole u kojima je bilo veliko interesovanje za boravak, tražile uverenja za oba roditelja da ne mogu da rade od kuće.
Zbog pandemije virusa korona i sprečavanja širenja infekcije, u produženom boravku u većini škola je bilo mesta samo za učenike čija oba roditelja moraju svakodnevno da odlaze na posao, a neke su tražile i radno vreme. Razlog je veliki broj zainteresovanih đaka i ograničen prostor na četiri kvadrata i manjak nastavnika.
U produženom boravku, u zavisnosti od škole, deca mogu imati samo užinu ili i ručak uz to. Prosečna cena užine je oko 80, a ručka od 150 do 200 dinara. Na mesečnom nivou roditelji treba da izdvoje oko 5.000 dinara.
DUPLIRANE DNEVNICE NASTAVNICIMA
Grad Beograd finansira plate učiteljica i učitelja koji rade u produženom boravku za treći i četvrti razred, a na inicijativu nadležnih 2018. godine je povećana plata učiteljim i duplirao iznos dnevnice učiteljima u produženom boravku, koje su ranije iznosile 833 dinara, pa je bilo i malo zainteresovanih za rad.
U školskoj 2018/2019. godini Grad je angažovao i finansirao 176 nastavnika razredne nastave na poslovima produženog boravka u trećem i četvrtom razredu i 45 nastavnika koji su angažovani u prvom i drugom razredu. Osim toga, postoje i nastavnici koje angažuje Ministarstvo prosvete.
PROPADA LAŽNA DRŽAVA: Svetska banka upozorava Prištinu - Imate najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi
TAKOZVANO Kosovo ima najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi, upozorila je zamenica direktora Svetske banke za Kosovo Džejn Sprouster ističući da Priština što pre mora da pređe na model konkurentnog ekonomskog rasta koji obezbeđuje više radnih mesta i bolji kvalitet života, prenosi Telegrafi.
05. 01. 2025. u 16:19
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
NIJE SAMO NOVČIĆ: Šta se još stavlja u božićnu česnicu
ZNATE li šta sve može da se ubaci u česnicu i čime je dopušteno zameniti novčić?
05. 01. 2025. u 10:17
Komentari (0)