NEVEROVATNO KULTURNO BLAGO KOJE POSEDUJE SRBIJA: Nakon sanacije, Vinča će postati centar izvrsnosti za proučavanje neolitske kulture u Evropi
POSLE decenija zanemarivanja, počela je sanacija klizišta na neolitskom lokalitetu Belo brdo u Vinči usled kojeg je, ne samo naše, već i svetsko arheološko nasleđe godinama nepovratno odlazilo u Dunav. Kako kažu u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, saniranje klizišta je prvi korak u uređenju lokaliteta prema usvojenom arhitektonskom - urbanističkom rešenju, tako da ono postane nezaobilazna stanica na turističkoj i kulturnoj mapi Evrope.
Rešavanje problema klizišta je preduslov za uređenje najuže zone arheološkog nalazišta i izgradnju Centra za posetioce.
- Sanacija se realizuje na osnovu Studije zaštite arheološkog nalazišta od štetnog dejstva vode koju je pripremio Institut "Jaroslav Černi", a koja predviđa nekoliko faza realizacije - ističe Dubravka Đukanović, direktorka Zavoda.
- Osim sanacije, ključna je izgradnja drenažnog kolektora za atmosferske i otpadne vode, kako bi se dugoročno rešio problem erozije na lokalitetu. Ovim rešavamo i višedecenijski problem stanovništva u neposrednoj blizini lokaliteta, koje će u narednoj fazi biti priključeno na ovaj kolektor.
Arheološko nalazište Belo brdo u Vinča jedno je od najznačajnijih lokaliteta neolitske kulture, poznato po počecima urbanog života u zajednicama, razvoju kreativnosti i umetničkog zanatstva, kao i tehnološkoj revoluciji prvog topljenja metala na svetu.
Vlada Republike Srbije će kroz kapitalni projekat uložiti više od 3 miliona evra kako bi se nalazište očuvalo i postalo, ne samo turistička destinacija, već i centar izvrsnosti za proučavanje neolitske kulture u Evropi.
- Projekat sanacije podrazumeva izgradnju potpornih armiranih šipova na prostoru dunavske obaloutvrde ispred lokaliteta, štiteći najugroženiji sektor arheološkog nalazišta Belo brdo u Vinči - objašnjava dr Miroslav Kočoć, izvršni menadžer projekta. -Zavesa šipova će zaustaviti klizanje terena i omogućiti stabilizaciju za dalja arheološka istraživanja. Na ostalim sektorima lokaliteta će biti postavljena mreža instrumenata koji će omogućiti najsavremeniji monitoring na prostoru celog lokaliteta. U ovoj fazi biće izgrađen zid od armiranog sedimenta celom dužinom lokaliteta, koja ima funkciju zaštite od visokih voda Dunava, ali i dejstvo kontratega koji stabilizuje klizište.
Republički zavod za zaštitu spomenika kulture je putem stalne delegacije Republike Srbije pri Unesku potvrdio da je u 2023. godini planirao sredstva za ekspertsku misiju Ikomosa, stručnog savetodavnog tela Centra za svetsko nasleđe. Planirano je da ekspertska misija ovog proleća poseti Vinču. Oni će tada proceniti izuzetnu univerzalnu vrednost lokaliteta i uticaj radova na očuvanje autentičnosti.
Kada sanacija bude završena, počinje uređenje priobalja Dunava, sa pešačko-biciklističkom stazom i sadržajima za individualne i porodične aktivnosti, od čega će najviše koristi imati upravo lokalno stanovništvo.
UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
27. 12. 2024. u 09:04
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometra u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)