NOVI ŽIVOT ČEKA I VIDIN-KAPIJU: Na Kalemegdanu posle više od 500 dana pri kraju su radovi na restauraciji Zindan kapije
RADOVI na Zindan-kapiji na Kalemegdanskoj tvrđavi privode se kraju posle više od 500 dana radova.

Foto: D. Milovanović
Kada posao u potpunosti bude završen, ovo će postati mesto na kom će "oživeti" srednji vek. U planu je da bude restaurirana i Vidin-kapija, kao i njene bočne prostorije i kazamati.
Restauracija Zindan-kapije, koja podrazumeva uređenje njenih prolaza i bedema, otpočela je u decembru 2021. godine. Kako su nam rekli u JP "Beogradska tvrđava" ovo je jedan od obimnijih i značajnijih poslova koji je poslednjih godina urađen na Kalemegdanu.
- Cilj radova je očuvanje kulturnog spomenika, a po završetku rekonstrukcije imamo planove da se u ovom zdanju organizuju brojne aktivnosti - rekli su u ovom preduzeću. - Osim što će posetioci baš ovde moći da "osete" srednji vek, odrasli i deca moći će da vide mnogobrojne zanimljive eksponate, a biće organizovane i raznovrsne radionice.
Zindan-kapija podignuta je u 15. veku i tada je bila glavni ulaz u grad. Na kulama i lučnom bedemu nalazi se sedam otvora za topove, a to je mesto gde je artiljerija prvi put i bila upotrebljena u prestonici. U trenutku kada je građena, bila je glavni ulaz u Gornji grad sa kopna i prva zaštita glavne Istočne kapije, poznatije kao Kapija despota Stefana Lazarevića.
U planu je da se novi život udahne i Vidin-kapiji, a osim samog prolaza biće uređene i bočne prostorije kao i kazamati.
- I za ovaj spomenik planirana je rekonstrukcija, konzervacija, restauracija i revitalizacija. Cilj nam je da i nju očuvamo, saniramo i zaštitimo od propadanja. Za sledeću godinu takođe imamo brojne planove i projekte na Tvrđavi - rekli su u JP "Beogradska tvrđava".
Neće biti vlage unutar bedema
MNOGO toga je sređeno na Zindan kapiji prethodnih meseci. Postavljene su drenažne cevi koje će izvlačiti višak atmosferske vode i tako smanjiti prodor vlage u podzemne prostore unutar bedema kao i u zidove crkve Ružice. Rekonstruisane su drvene tavanice u kulama, postavljeni su prozori i ulazna vrata i sanirane su podzemne prostorije. Sve što je urađeno u Zindan-kapiji osim očuvanja spomenika treba da poveća bezbednost posetilaca.
Ulaz u grad kroz Vidin-kapiju izgrađen je u vreme velike turske rekonstrukcije Beogradske tvrđave, između 1740. i 1760. godine. Dobila je ime po nekadašnjem putu koji je vodio prema bugarskom gradu Vidinu.
Sličan prolaz postojao je nekad i u Ulici cara Dušana kod Prve beogradske gimnazije i bio je odbrambena linija beogradske varoši. U prolazu Vidin-kapije u Donjem gradu nalaze se četiri bočne prostorije sa kaminima, koje su bile namenjene za smeštaj straže. U vreme Prvog srpskog ustanka, dograđen je zid puškarnicama i tada je prvobitni izgled promenjen. Položaji za sedam topova bili su smešteni u kazamatima.
U prethodnih par godina restaurirani su brojni spomenici na beogradskoj tvrđavi. Sređeno je Veliko stepenište, Despotova i Sahat-kapija.
- Mnogo toga je obnovljeno, sređena je i Barokna-kapija koja je sada vizitorski centar. Kalemegdan je jedan od najznačajnijih spomenika kulture u Beogradu i za sve radove neophodne su saglasnosti nadležnih institucija i Republičkog zavoda za zaštitu spomenika - podsećaju u JP "Beogradska tvrđava".

Foto: Novosti

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)