SISTEM SNABDEVANJA VODOM U BEOGRADU STABILAN: Ipak - zbog visokih temperatura vodu treba koristiti racionalno

Branka Borisavljević

05. 07. 2025. u 16:07

BEOGRADSKI sistem snabdevanja vodom je stabilan, svi proizvodni pogoni su u kontinualnom radu i trenutna proizvodnja je skoro 7.000 litara u sekundi, ali ipak, zbog klimatskih uslova i visokih temperatura potrebno je racionalno koristiti vodu, saopštilo je Javno komunalno preduzeće "Beogradski vodovod i kanalizacija".

СИСТЕМ СНАБДЕВАЊА ВОДОМ У БЕОГРАДУ СТАБИЛАН: Ипак - због високих температура воду треба користити рационално

D.MILOVANOVIĆ

Ovo preduzeće je, kako se navodi u saopštenju, u prethodnih nekoliko godina znatno unapredilo sistem proizvodnje vode, podiglo kapacitete proizvodnje i unapredilo sistem potiskivanja ka rubnim delovima grada.

Povećan je kapacitet potiskivanja prema južnoprigradskom sistemu (Barajevo, Sremčica, Velika Moštanica, rubni delovi Opštine Voždovac) sa više od 5.000.000 litara dnevno u odnosu na prethodne godine, pa se sada potiskuje više od 35.000.000 litara dnevno u letnjem periodu.

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, na ukupno osam meteoroloških stanica, u Valjevu, Kragujevcu, Negotinu, Požegi, Kraljevu, Ćupriji, Leskovcu i Kuršumliji, tokom juna nije izmerena niti jedna jedina kap kiše.

U najnaseljenijim gradovima, Beogradu i Novom Sadu, kiša nije padala sve do samog kraja meseca.

Drastične promene klimatskih uslova zahtevaju i promenu ponašanja potrošača, i zato JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija" apeluje na sve potrošače da pokažu savesnost i racionalnost kako bi vode bilo za sve naše sugrađane.

"Pri takvim meteorološkim uslovima, u kombinaciji sa visokim dnevnim temperaturama, naprezanje i pritisak na vodovodni sistem je ogromno. Takvi uslovi utiču na rad opreme, cevovoda, crpnih stanica, trafo-stanica, izdašnost bunara i krajnje na rad zaposlenih u preduzeću, a posebno terenskih ekipa koje rade na sanaciji defekata na instalacijama, održavanju javnih česama i fontana", ukazuje se u saopštenju.

Posebno opterećenje trpi sistem distribucije vode i ono je direktno izazvano neracionalnim ponašanjem potrošača, navodi se i dodaje da se voda koristi za potrebe koje nijedan vodovodni sistem ne može da iznese.

Pojave opterećenja na parcijalnim delovima sistema, a koje izazivaju punjenja bazena, zalivanje travnjaka, poljoprivrednih površina, nalivanja betona, zloupotreba hidranata, direktno iziskuju padove pritisaka i pojave diskontinuiteta u pojedinim delovima sistema, ukazuje se u saopštenju.

"Zbog svega navedenog, molimo građane Beograda da se suzdrže od nenamenske potrošnje vode, a naročito od zalivanja poljoprivrednih površina i punjenja bazena. Ukoliko se voda iz sistema gradskog vodovoda koristi za osnovne potrebe, a to su piće, pripremanje hrane, kao i za održavanje lične i higijene domaćinstva, biće je u dovoljnim količinama za sve stanovnike", ističu iz ovog preduzeća.

Navode da "Beogradski vodovod" ima razumevanja za povećanu potrebu potrošača za vodom tokom leta, ali da aktivnosti kao što su navodnjavanje poljoprivrednih i zalivanje zelenih površina, punjenje individualnih rezervoara, bunara i bazena, polivanje i hlađenje pločnika, terasa i dvorišta, pranje vozila, zloupotreba hidranata, predstavljaju nenamensku i neracionalnu potrošnju vode za piće.

"Stabilnost sistema u istorijski ekstremnim klimatskim uslovima je zajednička odgovornost, koliko u našim rukama kao snabdevača, isto tako i u rukama potrošača, navika i savesnosti u korišćenju vode", navedeno je u apelu BVK.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

LETOVANJE U GRČKOJ SE PRETVORILO U DRAMU ZA MAJKU IZ SRBIJE: Jedno dete joj hospitalizovano u Solunu, drugo ostalo samo u Neos Marmarasu