НОВИ ЖИВОТ ЧЕКА И ВИДИН-КАПИЈУ: На Калемегдану после више од 500 дана при крају су радови на рестаурацији Зиндан капије
РАДОВИ на Зиндан-капији на Калемегданској тврђави приводе се крају после више од 500 дана радова.

Фото: D. Milovanović
Када посао у потпуности буде завршен, ово ће постати место на ком ће "оживети" средњи век. У плану је да буде рестаурирана и Видин-капија, као и њене бочне просторије и казамати.
Рестаурација Зиндан-капије, која подразумева уређење њених пролаза и бедема, отпочела је у децембру 2021. године. Како су нам рекли у ЈП "Београдска тврђава" ово је један од обимнијих и значајнијих послова који је последњих година урађен на Калемегдану.
- Циљ радова је очување културног споменика, а по завршетку реконструкције имамо планове да се у овом здању организују бројне активности - рекли су у овом предузећу. - Осим што ће посетиоци баш овде моћи да "осете" средњи век, одрасли и деца моћи ће да виде многобројне занимљиве експонате, а биће организоване и разноврсне радионице.
Зиндан-капија подигнута је у 15. веку и тада је била главни улаз у град. На кулама и лучном бедему налази се седам отвора за топове, а то је место где је артиљерија први пут и била употребљена у престоници. У тренутку када је грађена, била је главни улаз у Горњи град са копна и прва заштита главне Источне капије, познатије као Капија деспота Стефана Лазаревића.
У плану је да се нови живот удахне и Видин-капији, а осим самог пролаза биће уређене и бочне просторије као и казамати.
- И за овај споменик планирана је реконструкција, конзервација, рестаурација и ревитализација. Циљ нам је да и њу очувамо, санирамо и заштитимо од пропадања. За следећу годину такође имамо бројне планове и пројекте на Тврђави - рекли су у ЈП "Београдска тврђава".
Неће бити влаге унутар бедема
МНОГО тога је сређено на Зиндан капији претходних месеци. Постављене су дренажне цеви које ће извлачити вишак атмосферске воде и тако смањити продор влаге у подземне просторе унутар бедема као и у зидове цркве Ружице. Реконструисане су дрвене таванице у кулама, постављени су прозори и улазна врата и саниране су подземне просторије. Све што је урађено у Зиндан-капији осим очувања споменика треба да повећа безбедност посетилаца.
Улаз у град кроз Видин-капију изграђен је у време велике турске реконструкције Београдске тврђаве, између 1740. и 1760. године. Добила је име по некадашњем путу који је водио према бугарском граду Видину.
Сличан пролаз постојао је некад и у Улици цара Душана код Прве београдске гимназије и био је одбрамбена линија београдске вароши. У пролазу Видин-капије у Доњем граду налазе се четири бочне просторије са каминима, које су биле намењене за смештај страже. У време Првог српског устанка, дограђен је зид пушкарницама и тада је првобитни изглед промењен. Положаји за седам топова били су смештени у казаматима.
У претходних пар година рестаурирани су бројни споменици на београдској тврђави. Сређено је Велико степениште, Деспотова и Сахат-капија.
- Много тога је обновљено, сређена је и Барокна-капија која је сада визиторски центар. Калемегдан је један од најзначајнијих споменика културе у Београду и за све радове неопходне су сагласности надлежних институција и Републичког завода за заштиту споменика - подсећају у ЈП "Београдска тврђава".

Фото: Новости

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)