КАМЕРЕ У ЈАЈИНЦИМА: Планирано постављање рампи, као и ограђивање читавог простора спомен-парка
СПОМЕН-парк у Јајинцима требало би да буде заштићен од недоличног понашања појединаца, јер би ово стратиште требало да буде осигурано камерама и рампама, а у плану је постављање ограде.
Јуче је организован и састанак у општини на ком је тема била како да се ово место страдања заштити и уреди.
Председница општине Вождовац Бојана Јакшић и в. д. директора Музеја жртава геноцида Бојан Арбутина разговарали су како да се спомен-парк заштити и унапреди, али и да се спречи недолично понашање појединаца, које је нажалост, било присутно на овом месту.
Одлуком Владе, која је донета прошлог септембра, спомен-парк Јајинци предат је на управљање Музеју жртава геноцида. Један од планова је да ове године буде реконструисан објекат који се налази у склопу парка и да он у будућности буде коришћен за потребе кустоске службе Музеја.
Место страдања 80.000 људи
СПОМЕН-парк Јајинци се налази на месту некадашњег Стрелишта на коме су немачки окупатори од 6. јула 1941. до 6. новембра 1943. године стрељали око 80.000 Срба, Јевреја, Рома и антифашиста из Београда и Србије. У срцу парка 1988. године постављен је споменик у облику стилизоване птице раширених крила који је дело вајара Војина Стојића.
- Тај објекат биће место сусрета и разговора, промоција публикација и пројекција документарних филмова - рекао је в.д. директора Музеја жртава геноцида Бојан Арбутина. - Ту би могле да буду организоване и поставке, а идеја је и да историчари који се баве страдањем цивила у Другом светском рату представе своје радове. У наредном периоду планирано је и постављање физичко-техничке заштите, камера и рампи, као и ограђивање спомен-подручја како би се спречила непримерена дешавања која су забележена у претходном периоду.
"Новости" су више пута писале о недоличном понашању посетилаца у склопу спомен-парка Јајинци. Током претходних неколико година појединци се нису либили да на месту где је страдало 80.000 људи снимају музичке спотове, возе теренска возила, сунчају се, ломе клупе, праве роштиљ, одлажу отпад и користе овај простор као да је било какав други парк у граду. Због оваквог недоличног понашања бројни Београђани били су незадовољни, а нису изостајале ни реакције Музеја жртава геноцида који су константно апеловали на надлежне да заштите ово место.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)