КАМЕРЕ У ЈАЈИНЦИМА: Планирано постављање рампи, као и ограђивање читавог простора спомен-парка
СПОМЕН-парк у Јајинцима требало би да буде заштићен од недоличног понашања појединаца, јер би ово стратиште требало да буде осигурано камерама и рампама, а у плану је постављање ограде.

Фото приватна архива
Јуче је организован и састанак у општини на ком је тема била како да се ово место страдања заштити и уреди.
Председница општине Вождовац Бојана Јакшић и в. д. директора Музеја жртава геноцида Бојан Арбутина разговарали су како да се спомен-парк заштити и унапреди, али и да се спречи недолично понашање појединаца, које је нажалост, било присутно на овом месту.

Неодговорно, трагови турирања код споменика у Јајинцима, Фото: Д. Миловановић
Одлуком Владе, која је донета прошлог септембра, спомен-парк Јајинци предат је на управљање Музеју жртава геноцида. Један од планова је да ове године буде реконструисан објекат који се налази у склопу парка и да он у будућности буде коришћен за потребе кустоске службе Музеја.
Место страдања 80.000 људи
СПОМЕН-парк Јајинци се налази на месту некадашњег Стрелишта на коме су немачки окупатори од 6. јула 1941. до 6. новембра 1943. године стрељали око 80.000 Срба, Јевреја, Рома и антифашиста из Београда и Србије. У срцу парка 1988. године постављен је споменик у облику стилизоване птице раширених крила који је дело вајара Војина Стојића.
- Тај објекат биће место сусрета и разговора, промоција публикација и пројекција документарних филмова - рекао је в.д. директора Музеја жртава геноцида Бојан Арбутина. - Ту би могле да буду организоване и поставке, а идеја је и да историчари који се баве страдањем цивила у Другом светском рату представе своје радове. У наредном периоду планирано је и постављање физичко-техничке заштите, камера и рампи, као и ограђивање спомен-подручја како би се спречила непримерена дешавања која су забележена у претходном периоду.
"Новости" су више пута писале о недоличном понашању посетилаца у склопу спомен-парка Јајинци. Током претходних неколико година појединци се нису либили да на месту где је страдало 80.000 људи снимају музичке спотове, возе теренска возила, сунчају се, ломе клупе, праве роштиљ, одлажу отпад и користе овај простор као да је било какав други парк у граду. Због оваквог недоличног понашања бројни Београђани били су незадовољни, а нису изостајале ни реакције Музеја жртава геноцида који су константно апеловали на надлежне да заштите ово место.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)