СПРЕЧИТЕ ПУТНИЧКУ ДИЈАРЕЈУ НА ВРЕМЕ: У 90 одсто случајева тегобе су бенигне, али могу да упропасте одмор

И. Ковачић

12. 07. 2021. у 13:10

ТРИ до пет дана пре одласка на море, бању, планину или језеро требало би започети са превенцијом путничке дијареје, која погоди чак половину туриста. Нова средина у коју се одлази на одмор има другачији састав воде и земљишта, што је довољан окидач да дође до стомачних проблема.

СПРЕЧИТЕ ПУТНИЧКУ ДИЈАРЕЈУ НА ВРЕМЕ: У 90 одсто случајева тегобе  су бенигне, али могу  да упропасте одмор

Фото: ЕПА

- Путничка дијареја јавља се углавном већ првог а најкасније трећег дана по доласку на жељену дестинацију - каже професор др Срђан Пешић, фармаколог Клиничког центра у Нишу. - Карактеришу је три или више воденастих столица у току дана, а уз овај симптом јављају се и болови у стомаку, грчеви, надутост, повишена телесна температура, а могуће је и повраћање.

Професор Пешић каже да путничка дијареја није опасна, јер код више од 90 одсто особа она прође спонтано, али би је свакако требало избећи, јер може да поквари дане одмора:

- Да би путници били заштићени све време важно је да пробиотик пију од три до пет дана пре пута, за време пута и током боравка на одабраној дестинацији.

Заправо су путничкој дијареји и подложнија деца, јер имају осетљивију цревну флору. Без обзира на то истраживања показују да чак 30 одсто родитеља на путовању не даје пробиотик и деци.

- Путничку дијареју је врло лако спречити уз проверене пробиотске препарате и код најмлађих - каже професор др Георгиос Константинидис, председник Удружења педијатара Србије. - Пробиотици су бенигни препарати и могу да се дају деци од првог дана живота, ако за то има потребе. Јер, код деце путничка дијареја може брже и непредвидиво да се искомпликује услед дехидратације.

Када је о избору пробиотика реч и за децу и за одрасле, како поручују двојица стручњака, најбољи су они паковани у капсуле, јер се пробитске културе у њима успешно чувају.

- Пробиотик би увек требало бирати према ономе за шта вам је потребан - каже професор Константинидис. - То практично значи да потражите савет од фармацеута који да изаберете за путничку дијареју, који да пијете уз антибиотску терапију, који у случају инфекције и слично. 

Вируси и тровање


ДОБРЕ бактерије из пробиотика помажу и у случају стомачне вирозе и у случају тровања храном.

- Постоји више врста дијареје - каже професор Срђан Пешић. - Дакле, код осетљивих сама промена средине ће да доведе до стомачних проблема, али није искључено да они настану и због неког вируса или тровања храном. Међутим, без обзира на узрок, пробиотска терапија је увек неопходна, а у случају путничке дијареје је и једина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СИНИША, МОЛИМ БОГА ДА МОЈА ПОРОДИЦА ПОБИЈЕ ТВОЈУ: Миха Хрвата знао одмалена - како су се помирили после две деценије

"СИНИША, МОЛИМ БОГА ДА МОЈА ПОРОДИЦА ПОБИЈЕ ТВОЈУ": Миха Хрвата знао одмалена - како су се помирили после две деценије

СУКОБ Синише Михајловића и Игора Штимца трајао је више од две деценије и био је један од оних који привлаче највише пажње у фудбалским круговима.

13. 10. 2024. у 11:35

Коментари (0)

ШИПТАРИ ИЗВУКЛИ ДЕБЉИ КРАЈ: Луда туча Албанаца и Румуна на Камп ноу у Барселони (ВИДЕО)