ЗЕВАЊЕ ЈЕ ЗАРАЗНО ЗБОГ ЕМПАТИЈЕ: Мозак је програмиран да се прилагођава околини
ЉУДИ често зевају када виде да то други раде, али не сви. Према истраживачима, највероватнији разлог за то је емпатија.

Фото: Depositphotos
- Како људи старе, тако побољшавају свој психосоцијални и неуролошки развој, па туђе зевање постаје нека врста знака да би и они то требало да раде. Та појава позната је као ехофеномен, а јавља се и код шимпанзи, као и код паса - рекао је др Рајен Сакир из Велике Британије и истакао да није само зевање оно што несвесно копирамо једни од других.
На пример, како наводи, свакодневно аутоматски опонашамо речи других људи (ехолалија) или поступке (ехопраксија), а све то радимо да би се боље уклопили, објаснио је доктор.
Такво понашање је сасвим природно јер је наш мозак тако програмиран - да копира људе којима смо окружени.
Студије показују да деца, код којих се мозак још развија, зевају само кад су уморна, али не и кад неко поред њих то ради, као што је то случај са одраслима, код којих је мозак потпуно развијен.
- Осим тога, студије су показале да смо склонији "копирању" зевања када то раде људи до којих нам је стало, са којима смо блиски. На пример, ако члан породице зева, већа је вероватноћа да ћете и ви зевати, него да ћете то урадити када зева потпуни незнанац. То се догађа управо због емпатије, кад несвесно желимо да понављамо поступке драгих људи - рекао др Сакир.
Посебно је питање зашто упште зевамо. Данас је једна од најпопуларнијих теорија она да зевамо због узбуђења.
- Како се умарамо, посебно када гледамо и слушамо нешто незанимљиво, на пример нека предавања, зевање се јавља као средство за разбуђивање. Студије су показале да је то истина, јер број откуцаја срца након зевања расте, а врхунац досеже 10 до 15 секунди након те радње, слично налету кофеина - каже др Сакир.
Препоручујемо

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)