ШТЕТНЕ СУПСТАНЦЕ: Токсичне хемикалије у већини козметичких производа
ВИШЕ од половине козметичких производа попут ружева и маскара, садржи отровне хемикалије које могу да изазову здравствене проблеме, укључујући рак, хипертензију и болести штитне жлезде, упозорава студија. ПФАС су суптанце које се користе за производњу различите козметике, научници су тестирали више од 200 популарних производа и установили висок ниво флуора у 52 одсто козметичких препарата.
Истраживачи са Универзитета Нотре Даме тестирали су производе, укључујући коректоре, подлоге, производе за очи и обрве, и проиводе за усне. Пронашли су доказе о присутности штетних супстанци код више од пола тесиране козметике. Забрињавајуће је што су претходна истраживања повезала присуство ових супстанци са низом здравствених проблема, између осталог рак бубрега, рат тестиса, имунотоксичност код деце, хипертензија или проблеми штитне жлезде.
- ПФАС је постојана хемикалија, када уђе у крвоток, остаје тамо и акумулира се. Постоји и додатни ризик од загађења животне средине који је повезан са одлагањем ових производа, што би могло да утиче на много више људи - објашњава професор Грахам Пеасле, вођа студије.
Студија је открила да 56 одсто подлога и птоизвода за очи, 38 одсто произвида за усне и 47 одсто маскара садржи висок ниво флуора. Нарочито је утврђено да поизводи који се рекламирају као дуготрајни садрже високе нивое штетних супстанци.
Из Националног института за науку о здрављу животне средине кажу да штене супстанце, спречавају лепљење хране за посуђе, праве одећу отпорну на мрље и стварају ефикаснију противпожарну пену. Такође, ПФАС се користи у индустријама попут ваздухопловства, аутомобила, грађевинарства, елктронике и војске.
- Ово је црвена застава. Наша мерења указују на широку употребу ПФАС-а, али важно је напоменути да је тешко да се процени пуна употреба флуорисаних хемикалија због непостојања строгих захтева за обележавањем. Ове супстанце су познате као “хемикалије заувек - јер се природно не разграђују. - наглашава професор Пеасле.
Поред козметике, претходна истраживања су идентификовала хемикалије у нелепљивом посуђу, тканинама и омоту за брзу храну. Ови резултати су забрињавајући ако се узме у обзир ризик изложености потрошача.
Препоручујемо
НАЈНОВИЈА САЗНАЊА О КОВИДУ-19: Симптоми корона вируса се разликују међу половима
05. 08. 2021. у 11:30
ХУМАНИТАРНЕ АКЦИЈЕ: Траже се донори тромбоцита и матичиних ћелија
05. 08. 2021. у 15:45
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)