КОРИСНОСТ ПРАВОВРЕМЕНЕ ДИЈАГНОСТИКЕ: Ако бол у грудима не попусти за 20 минута одмах зовите Хитну
КРАЈ годишњег одмора и повратак радним обавезама могу да буду окидач за срчани удар. Зато би, упућују лекари, првог радног дана требало добро испланирати решавање нагомиланих обавеза, јер смањивање стреса прија кардиоваскуларном систему, нарочито оном чије здравље је већ нарушено. Охрабрујуће је да је срчани удар могуће и предвидети, и на време се јавити лекару.
Професор др Бранко Белеслин, кардиолог Универзитетског клиничког центра Србије каже да је честа појава да пацијенти неколико дана пред срчани удар осећају краткотрајне болове у грудима, малаксалост и имају осећај прескакања срца.
Болови иза грудне кости, наручито они који се шире према врату, раменима, руци, праћени малаксалошћу и презнојавањем су разлог да се у што краћем периоду потражи помоћ лекара.
После 40 минута мишић одумре
КАДА дође до срчаног удара, рок да се успостави крвоток у зачепљеној коронарној артерији је од 20 до 40 минута. Након тог времена почиње одумирање срчаног мишића. Онај део срца који није добијао крв пропада и умире, а на том месту формира се ожиљак.
- ЕКГ, лабораторијске анализе и по потреби рендген срца и плућа или ултразвук срца, основне су претраге које би пацијенту требало да се ураде како би се потврдио или искључио инфаркт миокарда - каже наш саговорник.
Свако кардиоваскуларно обољење с разлогом се сматра подмуклом болешћу, јер први срчани удар у животу, код наизглед здраве особе, може да буде фаталан.
- Најчешћи разлог напрасне смрти јесте срчани удар и тешки поремећаји ритма који га прате - каже др Блеслин. - Зато је важно да се пацијенти хитно јаве лекару ако се јаве болови у грудима, праћени несвестицом, и ако трају непрестано и дуже од 20 до 30 минута. Обавезно је да се прво позове служба Хитне помоћи, јер самостални одлазак у здравствену установу може да буде фаталан пошто се тиме срчани мишић додатно излаже напору и потенцијалном ризику од нежељених догађаја.
Препознавање и спречавање срчаног удара не штити само од напрасне смрти, већ и од оштећења срчаног мишића.
- Када се предузму одговарајућа дијагностика и лечење скоро да и не дође до оштећења срчаног мишића или је оно минимално и практично не утиче на квалитет живота пацијената - каже др Белеслин.
- У супротном, обимно оштећење миокарда води у срчану слабост.
Да би се спречио настанак срчаног удара, као и његово поновно јављање најважније је, упућује професор Белслин, да пацијент престане да пуши, здраво се храни, рекреира по мери својих могућности, узима лекове за контролу крвног притиска, шећерне болести и постизање оптималних вредности масноћа.
Препоручујемо
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)